statystyki

Podatnik straci ulgę w PIT, jeśli deweloper spóźni się z oddaniem mieszkania

autor: Patrycja Dudek22.03.2017, 20:00
blok, mieszkanie

Wyrok dotyczył podatniczki, która sprzedała otrzymane od ojca mieszkanie przed upływem pięciu lat od darowizny.źródło: ShutterStock

Jeśli deweloper spóźni się z oddaniem mieszkania, podatnik straci ulgę w PIT. Liczy się data podpisania aktu notarialnego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok dotyczył podatniczki, która sprzedała otrzymane od ojca mieszkanie przed upływem pięciu lat od darowizny. Zasadniczo powinna zapłacić 19 proc. PIT od dochodu ze sprzedaży (art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o PIT), ale postanowiła skorzystać z ulgi mieszkaniowej i w ciągu dwóch lat przeznaczyć pieniądze na własny cel mieszkaniowy (art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT).

Szybko przelała więc cały dochód ze sprzedaży mieszkania na konto dewelopera. Ten jednak spóźniał się z pracami. Mijały dwa lata, a budynek wciąż jeszcze nie był wybudowany, nie mówiąc o jego odbiorze.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane