statystyki

Ulga w PIT: Balkon też jest częścią mieszkania

autor: Agnieszka Pokojska20.03.2017, 18:00
balkon, nieruchomość

Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która odziedziczyła jedną czwartą części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.źródło: ShutterStock

Dobudowanie balkonu jest również celem mieszkaniowym, który pozwala na skorzystanie z ulgi w PIT – potwierdził dyrektor łódzkiej izby skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która odziedziczyła jedną czwartą części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Udział ten sprzedała przed upływem pięciu lat od otrzymania spadku.

Część pieniędzy przeznaczyła na dobudowanie balkonu w lokalu, w którym mieszkała. Wcześniej było w nim tylko okno balkonowe, z wyjściem na szerokość parapetu, zabezpieczone drabinką.

Podatniczka uważała, że ta część dochodu ze sprzedaży udziału, którą przeznaczyła na dobudowanie balkonu, jest zwolniona z podatku dzięki art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości, które zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Takim celem jest nie tylko zakup własnego lokalu mieszalnego, ale też jego budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont (art. 21 ust. 25 ustawy).


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane