statystyki

Rząd zadecyduje, czy rozdzielić usługi audytorskie i doradcze

autor: Agnieszka Pokojska21.03.2017, 08:00; Aktualizacja: 21.03.2017, 08:50

Nieoczekiwanie Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby firmy, które będą badały sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego (np. spółek giełdowych), nie mogły im świadczyć dodatkowo żadnych innych usług.

To zasadnicza autopoprawka zgłoszona przez resort finansów, którą dziś rozpatrzy Rada Ministrów. Jest ona zaskoczeniem dla firm audytorskich. Została zgłoszona w momencie, gdy sejmowa podkomisja po wielu tygodniach prac nad nową ustawą o biegłych rewidentach właśnie je zakończyła.

Podkomisja nie zdecydowała się na całkowite rozdzielenie usług audytorskich i doradczych dla podmiotów badających jednostki zainteresowania publicznego (JZP). Zaproponowała jedynie dodatkowe ograniczenia (firmy audytorskie nie mogłyby np. w ogóle świadczyć usług wyceny dla badanych podmiotów). Projektem miała się dziś zająć komisja finansów publicznych. Niespodziewanie jednak jej posiedzenie zostało odwołane, za to do wtorkowego porządku obrad Rady Ministrów została wpisana autopoprawka zgłoszona przez MF.

Spór o świadczenie dodatkowych usług przez audytorów ciągnie się już od roku. W lutym br. 25 firm doradczych domagało się wprowadzenia zakazu świadczenia usług innych niż bezpośrednio związane z rewizją finansową nie tylko dla firm audytorskich badających JZP, ale dla wszystkich biegłych rewidentów. Mogłyby one świadczyć inne usługi tylko dla nieaudytowanych klientów. Miałoby to – zdaniem firm doradczych – gwarantować niezależność biegłego rewidenta. Swoje postulaty przesłały one do przewodniczącego sejmowej podkomisji. Ta jednak nie zdecydowała się na takie rozdzielenie.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane