Ulga w PIT: Balkon też jest częścią mieszkania

autor: Agnieszka Pokojska20.03.2017, 18:00
balkon, nieruchomość

Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która odziedziczyła jedną czwartą części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.źródło: ShutterStock

Dobudowanie balkonu jest również celem mieszkaniowym, który pozwala na skorzystanie z ulgi w PIT – potwierdził dyrektor łódzkiej izby skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która odziedziczyła jedną czwartą części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Udział ten sprzedała przed upływem pięciu lat od otrzymania spadku.

Część pieniędzy przeznaczyła na dobudowanie balkonu w lokalu, w którym mieszkała. Wcześniej było w nim tylko okno balkonowe, z wyjściem na szerokość parapetu, zabezpieczone drabinką.

Podatniczka uważała, że ta część dochodu ze sprzedaży udziału, którą przeznaczyła na dobudowanie balkonu, jest zwolniona z podatku dzięki art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości, które zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Takim celem jest nie tylko zakup własnego lokalu mieszalnego, ale też jego budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont (art. 21 ust. 25 ustawy).


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane