statystyki

VAT: Nie każdy młody skorzysta z ulgi budowlanej

autor: Mariusz Szulc20.03.2017, 20:00
budowa, dom, nieruchomości

Chodziło o młodego mężczyznę, który w 2014 r. stał się współwłaścicielem gruntu z nieoddanym jeszcze do użytkowania domem.źródło: ShutterStock

Kto w wyniku cesji przejął pozwolenie na budowę domu, nie odzyska VAT od wykorzystanych już materiałów budowlanych – wynika z interpretacji katowickiej izby.

Chodziło o młodego mężczyznę, który w 2014 r. stał się współwłaścicielem gruntu z nieoddanym jeszcze do użytkowania domem. Trzy dni później, na skutek cesji, przejął pozwolenie na budowę domu o powierzchni 153 m.kw.

W 2016 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zezwolił na użytkowanie budynku i mężczyzna zaczął planować przeprowadzkę. Chciał też odzyskać część VAT od wykorzystanych materiałów budowlanych. Sądził, że ma do tego prawo, bo – jak twierdził – spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 20 ustawy z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Podkreślał, że nie ma jeszcze 36 lat, wybudowany dom to jego pierwsza nieruchomość mieszkalna, a pozwolenie na budowę uzyskał po 1 stycznia 2014 r. Wprawdzie powierzchnia domu przekraczała limity, o których mowa w ustawie (co do zasady 75 i 100 m.kw., a w niektórych sytuacjach 85 i 110 m.kw.), ale on sam jest tylko współwłaścicielem nieruchomości. Jego udział wynosi tylko 76,16 m.kw. – tłumaczył.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane