statystyki

VAT: Nie każdy młody skorzysta z ulgi budowlanej

autor: Mariusz Szulc20.03.2017, 20:00
budowa, dom, nieruchomości

Chodziło o młodego mężczyznę, który w 2014 r. stał się współwłaścicielem gruntu z nieoddanym jeszcze do użytkowania domem.źródło: ShutterStock

Kto w wyniku cesji przejął pozwolenie na budowę domu, nie odzyska VAT od wykorzystanych już materiałów budowlanych – wynika z interpretacji katowickiej izby.

Chodziło o młodego mężczyznę, który w 2014 r. stał się współwłaścicielem gruntu z nieoddanym jeszcze do użytkowania domem. Trzy dni później, na skutek cesji, przejął pozwolenie na budowę domu o powierzchni 153 m.kw.

W 2016 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zezwolił na użytkowanie budynku i mężczyzna zaczął planować przeprowadzkę. Chciał też odzyskać część VAT od wykorzystanych materiałów budowlanych. Sądził, że ma do tego prawo, bo – jak twierdził – spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 20 ustawy z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Podkreślał, że nie ma jeszcze 36 lat, wybudowany dom to jego pierwsza nieruchomość mieszkalna, a pozwolenie na budowę uzyskał po 1 stycznia 2014 r. Wprawdzie powierzchnia domu przekraczała limity, o których mowa w ustawie (co do zasady 75 i 100 m.kw., a w niektórych sytuacjach 85 i 110 m.kw.), ale on sam jest tylko współwłaścicielem nieruchomości. Jego udział wynosi tylko 76,16 m.kw. – tłumaczył.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane