statystyki

Wspólne łowy banków i fiskusa. Razem przeciwko oszustom

autor: Łukasz Wilkowicz15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:10
Oszustwo

Centralny Mechanizm Oceny nie ruszy z początkiem kwietnia, jak planowano. Powód? Nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Stworzą narzędzie do wychwytywania firm próbujących wyłudzić podatek od towarów i usług.

Centralny Mechanizm Oceny nie ruszy z początkiem kwietnia, jak planowano. Powód? Nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie. To system, dzięki któremu resort finansów dostanie dostęp do informacji na temat danych firm – posiadaczy rachunków bankowych – i będzie mógł je wykorzystywać do uszczelniania systemu podatkowego.

– Jest za wcześnie, by mówić o terminie wejścia w życie. Ustawa jest przygotowywana przez Ministerstwo Finansów. Trwają wewnętrzne prace uzgodnieniowe i są one zaawansowane – deklaruje Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów.

– Uruchomienie systemu byłoby możliwe w ciągu kilkunastu dni od uchwalenia ustawy. W ciągu kilku miesięcy w pełni powinni funkcjonować w nim wszyscy uczestnicy – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Banki mają codziennie przekazywać informacje o rachunkach do Krajowej Izby Rozliczeniowej, a ta zapewni dostęp do nich resortowi finansów. Ministerstwo będzie potrafiło dokładnie określić posiadacza rachunku, nie będzie jednak miało dostępu do informacji np. na temat jego salda. Pietraszkiewicz nie chce mówić o szczegółach technicznych. Podobnie jest w przypadku izby rozliczeniowej. – Nie wypowiadamy się w sprawie CMO – ucina Anna Olszewska, rzeczniczka izby.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Z łodziej(2017-03-15 13:22) Zgłoś naruszenie 92

  a jak bank jest oszustem? i naciąga ludzi na wydarcie kasy tak jak z tzw. "frankowiczami". Okazuje się, iż złodziej łapie złodzieja

  Odpowiedz
 • Monika(2017-03-15 23:05) Zgłoś naruszenie 41

  "Uruchomienie systemu byłoby możliwe w ciągu kilkunastu dni od uchwalenia ustawy." NIECH Z FRANKOWICZAMI SIĘ TAK SZYBKO ROZLICZĄ !!! 25 MARCA JUŻ NIEBAWEM,WYBORY TEŻ !

  Odpowiedz
 • populista(2017-03-17 16:51) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego zwykły podatnik unika płacenia daniny otóż dlatego ,że widzi jak r z ą d z ą c y ROZTRWANIAJĄ ciężko przez niego zapracowane pieniądze. W pierwszej kolejności powinni dać przykład ci którzy są u władzy - a jest jak każdy widzi . Samochód o każdej porze dnia , komórka , karta płatnicza/ na gościnne występy / kawy , i inne podobne wysokoprocentowe napoje, d o w o l n y czas pracy przy godziwy wynagrodzeniu. W takiej Szwajcarii samochód służbowy ma tylko do dyspozycji osoba od ministra w górę . W kraju potocznie zwanym Polską już niektórzy r e f e r e n c i mają często do dyspozycji samochody , komórki i inne "dodatki " . Ten kraj nigdy nie podniesie się z kolan , gdzie grosz społeczny dla urzędujacych nie ma żadnej wartości. Nawet uczeń szkoły podstawowej wie ,że czym większe obciążenia podatkowe ,tym jest mniej chętnych do ich regulacji. A skutki odwrotne do oczekiwanych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane