statystyki

Wspólne łowy banków i fiskusa. Razem przeciwko oszustom

autor: Łukasz Wilkowicz15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:10
Oszustwo

Centralny Mechanizm Oceny nie ruszy z początkiem kwietnia, jak planowano. Powód? Nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Stworzą narzędzie do wychwytywania firm próbujących wyłudzić podatek od towarów i usług.

Centralny Mechanizm Oceny nie ruszy z początkiem kwietnia, jak planowano. Powód? Nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie. To system, dzięki któremu resort finansów dostanie dostęp do informacji na temat danych firm – posiadaczy rachunków bankowych – i będzie mógł je wykorzystywać do uszczelniania systemu podatkowego.

– Jest za wcześnie, by mówić o terminie wejścia w życie. Ustawa jest przygotowywana przez Ministerstwo Finansów. Trwają wewnętrzne prace uzgodnieniowe i są one zaawansowane – deklaruje Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów.

– Uruchomienie systemu byłoby możliwe w ciągu kilkunastu dni od uchwalenia ustawy. W ciągu kilku miesięcy w pełni powinni funkcjonować w nim wszyscy uczestnicy – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Banki mają codziennie przekazywać informacje o rachunkach do Krajowej Izby Rozliczeniowej, a ta zapewni dostęp do nich resortowi finansów. Ministerstwo będzie potrafiło dokładnie określić posiadacza rachunku, nie będzie jednak miało dostępu do informacji np. na temat jego salda. Pietraszkiewicz nie chce mówić o szczegółach technicznych. Podobnie jest w przypadku izby rozliczeniowej. – Nie wypowiadamy się w sprawie CMO – ucina Anna Olszewska, rzeczniczka izby.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Z łodziej(2017-03-15 13:22) Zgłoś naruszenie 92

  a jak bank jest oszustem? i naciąga ludzi na wydarcie kasy tak jak z tzw. "frankowiczami". Okazuje się, iż złodziej łapie złodzieja

  Odpowiedz
 • Monika(2017-03-15 23:05) Zgłoś naruszenie 41

  "Uruchomienie systemu byłoby możliwe w ciągu kilkunastu dni od uchwalenia ustawy." NIECH Z FRANKOWICZAMI SIĘ TAK SZYBKO ROZLICZĄ !!! 25 MARCA JUŻ NIEBAWEM,WYBORY TEŻ !

  Odpowiedz
 • populista(2017-03-17 16:51) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego zwykły podatnik unika płacenia daniny otóż dlatego ,że widzi jak r z ą d z ą c y ROZTRWANIAJĄ ciężko przez niego zapracowane pieniądze. W pierwszej kolejności powinni dać przykład ci którzy są u władzy - a jest jak każdy widzi . Samochód o każdej porze dnia , komórka , karta płatnicza/ na gościnne występy / kawy , i inne podobne wysokoprocentowe napoje, d o w o l n y czas pracy przy godziwy wynagrodzeniu. W takiej Szwajcarii samochód służbowy ma tylko do dyspozycji osoba od ministra w górę . W kraju potocznie zwanym Polską już niektórzy r e f e r e n c i mają często do dyspozycji samochody , komórki i inne "dodatki " . Ten kraj nigdy nie podniesie się z kolan , gdzie grosz społeczny dla urzędujacych nie ma żadnej wartości. Nawet uczeń szkoły podstawowej wie ,że czym większe obciążenia podatkowe ,tym jest mniej chętnych do ich regulacji. A skutki odwrotne do oczekiwanych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane