statystyki

Fiskus może karać podatników nawet po upływie pięciu lat

autor: Patrycja Dudek13.03.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2017, 08:06
Postanowienie o nałożeniu kary doręczone po przedawnieniu nie może przynieść skutku w postaci jej zapłaty.

Postanowienie o nałożeniu kary doręczone po przedawnieniu nie może przynieść skutku w postaci jej zapłaty.źródło: ShutterStock

Karę porządkową można egzekwować przez prawie 8 lat po przedawnieniu zobowiązania podatkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór toczył się o to, czy doręczenie postanowienia o nałożeniu kary porządkowej już po przedawnieniu zobowiązania podatkowego, z którym ta kara jest związana, spowoduje, że podatnik będzie musiał ją zapłacić. NSA orzekł na niekorzyść podatników.

Grunt to prewencja

Sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka wyjaśniła, że przedawnienie zobowiązania podatkowego ma znaczenie wtedy, gdyby organ wezwał podatnika np. do okazania przedmiotu oględzin po upływie pięciu lat. Wtedy nie mógłby nałożyć kary porządkowej za jego nieokazanie.

Jeśli jednak fiskus wzywa podatnika jeszcze przed przedawnieniem, a ten uchybia obowiązkowi, wówczas organ ma na nałożenie kary trzy lata i jeszcze pięć lat na jej wyegzekwowanie.

– Gdyby było inaczej to kara porządkowa nie miałaby charakteru prewencyjnego, a podatnicy nie wykonywaliby obowiązków, czekając na przedawnienie zobowiązania – powiedziała sędzia.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane