Definicja budownictwa społecznego powinna objąć domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. - uznała wczoraj sejmowa podkomisja.

zmiana prawa Definicja budownictwa społecznego powinna objąć domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. - uznała wczoraj sejmowa podkomisja.
W Sejmie ruszyły prace nad ustawą wprowadzającą definicję budownictwa społecznego. Przyjęcie definicji umożliwi stosowanie 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r. Sejmowa podkomisja powołana wczoraj do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o VAT regulującej zakres definicji od razu przystąpiła do omawiania ustawy. Łącznie z projektem rządowym rozpatrywane były dwie poselskie propozycje definicji budownictwa społecznego autorstwa SLD i Samoobrony. Przy sprzeciwie przedstawicieli Ministerstwa Finansów podkomisja przyjęła jako wiodący projekt Samoobrony, przewidujący szerszy zakres definicji niż przyjęty w projekcie rządowym.
Posłowie zdecydowali, że definicja budownictwa społecznego obejmie domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. Wielkości te znacznie przekraczają limity zaproponowane w projekcie rządowym i poselskim (propozycja poselska zakładała 250 mkw. w przypadku domów i 130 mkw. dla mieszkań, zgodnie z projektem rządowym limity wynosiły odpowiednio 220 mkw. i 120 mkw.). Projekt poselski nie zawiera żadnych ograniczeń stosowania preferencyjnej stawki w przypadku remontów i wprowadza szeroką definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego odnoszącą to pojęcie do całości działu 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Mieszkaniowych. Rozwiązania te zostały przyjęte przez podkomisję.
Posłowie przyjęli zmiany w ustawie o VAT zawarte w rządowym projekcie. Nowelizacja wprowadza m.in. nowy limit zwolnienia w podatku od towarów i usług w wysokości 50 tys. zł. Obecnie wynosi on równowartość 10 tys. euro.
Podkomisja rozpatrzyła również zmiany w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zakładające bezterminowy zwrot części wydatków na materiały budowlane
MAGDALENA MAJKOWSKA