statystyki

Można odliczyć VAT z faktury o błędnym tytule

autor: Patrycja Dudek09.03.2017, 19:00
VAT

NSA zwrócił uwagę nie na tytuł faktury, lecz na umowę najmu zawartą między firmą a wynajmującym.źródło: ShutterStock

Wynajmujący może odliczyć VAT, nawet jeśli z faktury błędnie wynika, iż przedmiotem dostawy jest podatek od nieruchomości, który de facto jest elementem czynszu najmu – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która wynajmowała magazyn i biurowiec. Z umowy z wynajmującym wynikało, że wszystkie dodatkowe koszty związane z nieruchomością są wliczane do czynszu najmu.

Firma myślała, że w opłatach tych znajduje się także podatek od nieruchomości. Była zaskoczona, gdy wynajmujący obciążył ją dodatkowo jeszcze tą daniną. Zdziwienie było tym większe, że w tym celu wystawił jej fakturę z 23 proc. VAT. Wynikało z niej, że chodzi o dostawę podatku od nieruchomości.

Firma złożyła wniosek o interpretację, czy może odliczyć wynikający z niej VAT, skoro podatek od nieruchomości nie podlega opodatkowaniu tą daniną. Tłumaczyła, że jej kontrahent popełnił błąd i że podatek od nieruchomości powinien być wykazany jako element składowy czynszu najmu, który w całości podlega opodatkowaniu VAT.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane