statystyki

Można odliczyć VAT z faktury o błędnym tytule

autor: Patrycja Dudek09.03.2017, 19:00
VAT

NSA zwrócił uwagę nie na tytuł faktury, lecz na umowę najmu zawartą między firmą a wynajmującym.źródło: ShutterStock

Wynajmujący może odliczyć VAT, nawet jeśli z faktury błędnie wynika, iż przedmiotem dostawy jest podatek od nieruchomości, który de facto jest elementem czynszu najmu – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która wynajmowała magazyn i biurowiec. Z umowy z wynajmującym wynikało, że wszystkie dodatkowe koszty związane z nieruchomością są wliczane do czynszu najmu.

Firma myślała, że w opłatach tych znajduje się także podatek od nieruchomości. Była zaskoczona, gdy wynajmujący obciążył ją dodatkowo jeszcze tą daniną. Zdziwienie było tym większe, że w tym celu wystawił jej fakturę z 23 proc. VAT. Wynikało z niej, że chodzi o dostawę podatku od nieruchomości.

Firma złożyła wniosek o interpretację, czy może odliczyć wynikający z niej VAT, skoro podatek od nieruchomości nie podlega opodatkowaniu tą daniną. Tłumaczyła, że jej kontrahent popełnił błąd i że podatek od nieruchomości powinien być wykazany jako element składowy czynszu najmu, który w całości podlega opodatkowaniu VAT.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane