statystyki

Diler nie musi prowadzić ewidencji od auta zastępczego, aby odliczyć 100 proc. VAT

autor: Patrycja Dudek09.03.2017, 07:41; Aktualizacja: 09.03.2017, 07:53
Firma wygrała w WSA w Poznaniu w sprawie samochodów zastępczych, ale przegrała spór o te demonstracyjne.

Firma wygrała w WSA w Poznaniu w sprawie samochodów zastępczych, ale przegrała spór o te demonstracyjne.źródło: ShutterStock

Dilerzy samochodowi nie muszą prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, żeby odliczać 100 proc. VAT od wozów zastępczych. Przy autach demonstracyjnych ewidencja jest konieczna – orzekł NSA.

Chodziło o firmę handlującą samochodami osobowymi. Tłumaczyła ona, że aby móc prowadzić taką działalność, musi posiadać pojazdy zastępcze i demonstracyjne (testowe). Auta zastępcze są udostępniane klientom na czas napraw. Demonstracyjne służą do jazd testowych, a później są sprzedawane po niższej cenie.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy oba rodzaje samochodów można uznać za pojazdy wykorzystywane wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Od tego zależało, czy diler może odliczać 100 proc. VAT przy zakupie auta i wydatkach związanych z eksploatacją, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu.

Firma twierdziła, że prowadzenie takiej ewidencji nie jest obowiązkowe, jeżeli pojazdy są przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży, oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (art. 86a ust. 5 ustawy o VAT). Wskazywała, że samochody zastępcze udostępnia klientom na podstawie umowy najmu, a demonstracyjne ostatecznie i tak trafiają do sprzedaży.

Podkreślała, że celowo wprowadziła wewnętrzne regulaminy, aby wykluczyć użycie samochodów do celów prywatnych. Uważała, że to wystarczy do odliczania całego VAT, bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane