statystyki

Przepisy zmuszają dilerów samochodowych do rezygnacji z pełnego odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek27.03.2017, 10:55; Aktualizacja: 27.03.2017, 11:16
Okazało się, że rację miał fiskus i ewidencja przebiegu jest konieczna.

Okazało się, że rację miał fiskus i ewidencja przebiegu jest konieczna.źródło: ShutterStock

Powód? W przypadku aut demonstracyjnych nie są w stanie spełnić wymogu, który nałożył na nich ustawodawca. Eksperci biją na alarm. Uważają, że przepisy dają jedynie iluzoryczną możliwość pełnego odliczenia podatku. W ten sposób na naszych oczach narusza się zasadę neutralności i proporcjonalności VAT – dodają.

O CO CAŁY TEN HAŁAS

Wrzenie w branży wywołał najnowszy i jedyny na razie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 8 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1563/15) dotyczący odliczania VAT od samochodów demonstracyjnych (testowych). Wynika z niego, że sprzedawcy takich aut mają prawo do pełnego, 100-procentowego odliczenia, ale tylko pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów, która potwierdzi, że wykluczono ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Dilerzy uważali, że do pełnego odliczenia VAT od pojazdów testowych wystarczy samo wprowadzenie wewnętrznych regulaminów, które wykluczą wykorzystywanie tych samochodów do celów prywatnych. Ale przegrali!

Okazało się, że rację miał fiskus i ewidencja przebiegu jest w tym przypadku konieczna. Powodem są regulacje ustawy o VAT (art. 86a), w brzmieniu obowiązującym od kwietnia 2014 r. Pozwalają one odliczać 100 proc. VAT od nabycia samochodów osobowych (oraz wydatków eksploatacyjnych), które są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami są to po pierwsze pojazdy, których sposób wykorzystania potwierdzony ewidencją przebiegu wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Po drugie takie, których sama konstrukcja wyklucza ich prywatny użytek (bądź prywatny użytek jest nieistotny).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane