statystyki

Zakup od oszusta nie wyklucza odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek12.03.2017, 12:00; Aktualizacja: 12.03.2017, 12:29
Z początkiem 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje, które pogłębiły strach uczciwych podatników przed odliczaniem VAT z faktur wystawionych przez oszustów.

Z początkiem 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje, które pogłębiły strach uczciwych podatników przed odliczaniem VAT z faktur wystawionych przez oszustów.źródło: ShutterStock

Wkręceni w karuzele podatkowe coraz częściej rezygnują z odliczania podatku z faktur wystawionych przez firmy, które mają problemy z urzędem skarbowym. Powód? Sami nie chcą ich mieć.

Z początkiem 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje, które pogłębiły strach uczciwych podatników przed odliczaniem VAT z faktur wystawionych przez oszustów.

Pierwsza z nich to możliwość wykreślenia z rejestru podatników VAT firm, które brały udział w transakcjach z oszustami, nie dochowując przy tym należytej staranności. Chodzi o tych, „którzy mieli uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dostawcy lub nabywcy biorący udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie tego samego towaru lub usługi uczestniczą w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej” (art. 96 ust. 9a pkt 5 ustawy o VAT).

Mało tego, w ustawie o VAT przewidziano też nowe sankcje za nierzetelne rozliczanie podatku lub odliczanie podatku naliczonego z pustych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych czynności bądź faktur pochodzących od podmiotów nieistniejących. Obecnie podatnik, który dokona takiego odliczenia, musi się liczyć z tym, że fiskus nałoży na niego dodatkową sankcję w wysokości 100 proc. kwoty zaniżonego podatku (art. 112b ustawy o VAT).

W ubiegłym roku jedyną sankcją przewidzianą dla oszukanego podatnika był brak prawa do odliczenia VAT.

Górę bierze strach


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane