statystyki

Ministerstwo Finansów wyjaśnia podatkowe skutki zbycia udziałów

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.02.2017, 07:15; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:58
przedsiębiorca prawo

Podatnik (osoba fizyczna) wnosi swoje przedsiębiorstwo tytułem wkładu do spółki kapitałowejźródło: ShutterStock

Kto sprzedaje udziały objęte w zamian za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, ma prawo odjąć od przychodu koszt, ale nie wyższy niż wartość wniesionych wcześniej składników majątku.

To odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie DGP. Spytaliśmy, ponieważ od 2017 r. zmieniły się zasady opodatkowania aportów wnoszonych do spółek kapitałowych. W ślad za tym jednak nie poszły zmiany w przepisach dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodów.

Od 2017 r. przychodem podatnika jest wartość wnoszonego wkładu (aportu), a nie wartość obejmowanych w zamian udziałów w spółce. Problem pojawia się w momencie, gdy podatnik chciałby objęte udziały zbyć. Zwróciła na to uwagę Bożena Nowicka, doradca podatkowy w Doradca Sp. z o.o. w Lublinie (DGP nr 36/2017).

PRZYKŁAD

Podatnik (osoba fizyczna) wnosi swoje przedsiębiorstwo tytułem wkładu do spółki kapitałowej. Wartość księgowa przedsiębiorstwa ustalona na podstawie ksiąg to 1 mln zł. Według wyceny rynkowej przedsiębiorstwo to jest warte 2 mln zł. W zamian za wniesione przedsiębiorstwo objęto udziały o wartości nominalnej 5 tys. zł. Na kapitał zakładowy zaewidencjonowano 5 tys. zł, na kapitał zapasowy ujęto kwotę 1995 tys. zł (PCC opłacono od 5 tys. zł).

W późniejszym czasie podatnik sprzedaje swoje udziały w spółce za 3 mln zł.

Powstaje pytanie:

– czy kosztem uzyskania przychodów będzie 5 tys. zł (bo mamy na uwadze wartość wniesionego przedsiębiorstwa, ale nie wyższą jednak niż nominalna wartość objętych w zamian za to przedsiębiorstwo udziałów)?


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane