statystyki

Partycypacja w zysku to nie tylko dywidenda

autor: Patrycja Dudek21.02.2017, 16:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są wszelkie dochody z tytułu posiadania udziału w kapitale osoby prawnej.źródło: ShutterStock

Wypłata środków z kapitału zapasowego zagranicznej spółki jest dla polskiego wspólnika dochodem z udziału w zyskach osób prawnych – orzekł NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny już raz orzekał w podobnej sprawie. Było to 12 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3648/14). Wtedy wypłaty z kapitału zapasowego pochodziły od spółki hiszpańskiej. Wyrok również był korzystny dla podatnika.

Chodzi o art. 10 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z nim dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

Spór toczył się o to, jak to rozumieć, a więc czy chodzi o udział w zysku (tak twierdził fiskus), czy udział w podmiocie wypłacającym zysk (tak chcieli podatnicy).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane