statystyki

Partycypacja w zysku to nie tylko dywidenda

autor: Patrycja Dudek21.02.2017, 16:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są wszelkie dochody z tytułu posiadania udziału w kapitale osoby prawnej.źródło: ShutterStock

Wypłata środków z kapitału zapasowego zagranicznej spółki jest dla polskiego wspólnika dochodem z udziału w zyskach osób prawnych – orzekł NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny już raz orzekał w podobnej sprawie. Było to 12 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3648/14). Wtedy wypłaty z kapitału zapasowego pochodziły od spółki hiszpańskiej. Wyrok również był korzystny dla podatnika.

Chodzi o art. 10 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z nim dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

Spór toczył się o to, jak to rozumieć, a więc czy chodzi o udział w zysku (tak twierdził fiskus), czy udział w podmiocie wypłacającym zysk (tak chcieli podatnicy).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane