statystyki

VAT od odstępnego wciąż budzi wątpliwości

autor: Jakub Pawłowski20.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:48
VAT

Fiskus uznał, że taka opłata nie jest ani karą umowną za zerwanie umowy, ani odszkodowaniem.źródło: ShutterStock

Opłata pobierana od pasażerów, którzy rezygnują z biletu długookresowego, nie jest odszkodowaniem za odstąpienie od umowy. To zła wiadomość dla gmin.

Samorządy często ustanawiają taką opłatę, żeby przeciwdziałać nadużyciom ze strony niektórych osób korzystających z komunikacji miejskiej. Muszą jednak podzielić się nią z fiskusem – wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr 3063-ILPP1-2.4512.135.2016.2.PG).

Tydzień, a nie miesiąc

Chodzi o sytuacje, gdy pasażer kupuje np. bilet miesięczny, ale korzysta z niego tylko przez tydzień. Później chce go anulować i ubiega się o zwrot kwoty przypadającej za niewykorzystane przejazdy.

Efekt jest jednak taki, że przez siedem dni jeździ dużo taniej, niż gdyby codziennie kupował pojedynczy bilet. Z reguły bowiem im dłuższy jest okres ważności biletu, tym przejazd tańszy.

Niektóre gminy domagają się w takiej sytuacji dodatkowej opłaty za anulowanie biletu przed upływem opłaconego terminu. Chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed nadużyciami ze strony pasażerów. Na takie rozwiązanie zdecydowała się m.in. Łódź.

– Pasażer ma możliwość rezygnacji z biletu długookresowego najpóźniej na 14 dni przed końcem jego ważności. Otrzymuje wtedy kwotę proporcjonalną do czasu wykorzystania, a od niej potrąca się 10 proc., co stanowi opłatę manipulacyjną – wyjaśnia Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZTM w Łodzi.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane