statystyki

VAT: Spłata długu czasami się nie opłaca

autor: Patrycja Dudek20.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:50
Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która nie miała pieniędzy na uregulowanie zaległości z tytułu opłaty adiacenckiej (traktowanej jak zaległość podatkowa).

Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która nie miała pieniędzy na uregulowanie zaległości z tytułu opłaty adiacenckiej (traktowanej jak zaległość podatkowa).źródło: ShutterStock

Od przeniesienia własności rzeczy na Skarb Państwa lub gminę nie ma VAT. Ale trzeba za to zwrócić podatek odliczony przy nabyciu.

Tak do pytania naszego Naczelnego Sądu Administracyjnego ustosunkowała się rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE, Juliane Kokott. Na razie to tylko jej opinia, ale trzeba się liczyć z tym, że TSUE może orzec podobnie.

Wtedy zwycięstwo podatników okazałoby się pyrrusowe. Wprawdzie od przekazania swojego majątku na poczet zaległości nie musieliby płacić VAT należnego, ale musieliby oddać fiskusowi VAT naliczony, jeśli przy nabyciu go odliczyli.

Niewykluczone, że wtedy fiskus wymagałby korekty wstecz od tych, którzy już w ten sposób spłacili swoje zobowiązanie. To oznaczałoby, że musieliby nie tylko zwrócić odliczony podatek, ale i zapłacić odsetki za zwłokę (co do tego rzecznik się nie wypowiedziała).

Uchwała nie wystarczyła


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane