statystyki

NSA: Inwestor i wykonawca nie przesuną rozliczeń do chwili uzyskania pozwolenia na użytkowanie

autor: Patrycja Dudek08.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:08
vat

NSA uznał, że liczy się już samo wykonanie prac. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego jedynie to potwierdziłoźródło: ShutterStock


Inwestor i wykonawca robót nie mogą przesunąć rozliczeń w VAT do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie – orzekł NSA. Nie przesądził jednak, kiedy podatek powinien trafić do budżetu.

Ustawa o VAT przewiduje, że obowiązek podatkowy powstaje m.in. z chwilą wykonania usługi (art. 19a). Nie zawsze jednak łatwo określić, kiedy usługa została wykonana. Zwłaszcza w przypadku usług budowlano-remontowych.

Co prawda 1 kwietnia 2016 r. minister finansów wydał w tej sprawie interpretację ogólną (nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141). Stwierdził w niej, że datą wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej jest data faktycznego jej wykonania, a nie np. podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Stanowisko to wiąże jednak wyłącznie organy, a nie sądy.

Firma, której dotyczył wczorajszy wyrok NSA, chciała wystawić fakturę dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie. Tłumaczyła, że tak umawia się zawsze z inwestorami. Podkreślała, że zgodnie z zapisami umów to ona, a nie jak to zwykle bywa – inwestor, występuje o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane