statystyki

NSA: Inwestor i wykonawca nie przesuną rozliczeń do chwili uzyskania pozwolenia na użytkowanie

autor: Patrycja Dudek08.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:08
vat

NSA uznał, że liczy się już samo wykonanie prac. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego jedynie to potwierdziłoźródło: ShutterStock


Inwestor i wykonawca robót nie mogą przesunąć rozliczeń w VAT do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie – orzekł NSA. Nie przesądził jednak, kiedy podatek powinien trafić do budżetu.

Ustawa o VAT przewiduje, że obowiązek podatkowy powstaje m.in. z chwilą wykonania usługi (art. 19a). Nie zawsze jednak łatwo określić, kiedy usługa została wykonana. Zwłaszcza w przypadku usług budowlano-remontowych.

Co prawda 1 kwietnia 2016 r. minister finansów wydał w tej sprawie interpretację ogólną (nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141). Stwierdził w niej, że datą wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej jest data faktycznego jej wykonania, a nie np. podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Stanowisko to wiąże jednak wyłącznie organy, a nie sądy.

Firma, której dotyczył wczorajszy wyrok NSA, chciała wystawić fakturę dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie. Tłumaczyła, że tak umawia się zawsze z inwestorami. Podkreślała, że zgodnie z zapisami umów to ona, a nie jak to zwykle bywa – inwestor, występuje o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane