statystyki

Wiatrak jest opodatkowany, zanim jeszcze zacznie się kręcić

autor: Jakub Pawłowski10.01.2017, 17:00
SKO przypomniało, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wiąże się z istnieniem przedmiotu opodatkowania

SKO przypomniało, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wiąże się z istnieniem przedmiotu opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy powstaje już w momencie zakończenia robót budowlanych, a nie dopiero wtedy, gdy nieruchomość zaczyna być faktycznie użytkowana i przynosić zyski – orzekł NSA w sprawie podatku od nieruchomości.

Chodziło o spółkę, która w 2010 r. zainwestowała w budowę sześciu elektrowni wiatrowych we wsi Jeżyczki w woj. zachodniopomorskim. Starosta wydał spółce pozwolenie na budowę, a prace trwały ponad rok. Pod koniec 2011 r. spółka złożyła wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie już wybudowanych elektrowni wiatrowych.

Twierdziła jednak, że nie wszystkie roboty budowlane objęte pozwoleniem starosty dobiegły końca. Wskazywała m.in. na brak dróg dojazdowych do elektrowni, gotowej sieci telekomunikacyjnej oraz placów montażowych.

Spółka nie zgadzała się więc z wójtem, który nakazał jej zapłatę podatku od elektrowni wiatrowych według stawek właściwych dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ~rymposzek(2017-01-10 21:28) Zgłoś naruszenie 71

  Zainwestowałeś, zgłosiłeś,że inwestycja zakończona, ale pojawiły się nowe nieprzewidywalne warunki zewnętrzne uniemożliwiając uzyskiwanie ci dochodu nawet choćby w trudno przewidywalnym czasie, to twoja wina, koniec, kropka. Wniosek: to przykład odstraszania potencjalnych inwestorów do budowania pomyślności gospodarczej dla wspólnego dobra, dla kraju. Inwestorze pamiętaj,!! jeśli ci inwestycja " nie wypali" to cię państwo ukarze na zasadzie zbudowałeś "płacz i płać" podatek od nieruchomości. A jeśli jej nie ma szansy odsprzedać,uruchomić, pozostaje ją tylko zniszczyć, rozebrać bo nie ma innej alternatywy.

  Odpowiedz
 • NSA całkiem oczadział czy co????(2017-01-11 14:40) Zgłoś naruszenie 20

  Albo prawo w tym zakresie jest kulawe i nic nie warte.... Bo jeśli elektrownia juz faktycznie zarabia na siebie i produkuje prąd - to OK podatek jest należny bez wątpienia.... ale jak infrastruktura jest niedokończona i bez tej części nie ma mowy o produkcji prądu i zyskach - to nie ma znaczenia czy obiekt budowlany w myśl prawa budowlanego został zakończony. Ale jak to w Polsce - przepisy prawa do d....... a Sąd na tym szmelcu musi pracować i ferować wyroki.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-11 11:29) Zgłoś naruszenie 10

  I tak "dobrze" , że nie zaraz po przyjściu inwestora . Na świat .

  Odpowiedz
 • A co Inwestor nie wiedział ?????(2017-01-11 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Po co składał wniosek w 2011r na użytkowanie jak jakoby nie użytkuje???? Działa ten wiatrak i produkuje prąd i zarabiają na tym????? Tego polski Sąd nie wie. W sumie same znaki zapytania i nie wiadomo kto kogo chce zrobić w konia - Inwestor, Gmina czy Sąd???

  Odpowiedz
 • Kuba(2017-01-11 17:38) Zgłoś naruszenie 01

  Figę prawda ,zanim zacznie się kręcić to jest wieszak na majtki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane