statystyki

Spadek: Obowiązek podatkowy może powstać dwa razy

autor: Łukasz Zalewski08.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 08.12.2016, 09:01
Sprawa dotyczyła podatnika, który odziedziczył spadek po dwóch osobach zmarłych w 2002 i 2003 r.

Sprawa dotyczyła podatnika, który odziedziczył spadek po dwóch osobach zmarłych w 2002 i 2003 r.źródło: ShutterStock

Podatnik powinien zgłosić nabycie spadku po śmierci spadkodawcy. Jeśli tego nie zrobi, obowiązek podatkowy powstanie powtórnie, po wydaniu przez sąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku – potwierdził w wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który odziedziczył spadek po dwóch osobach zmarłych w 2002 i 2003 r. Wraz z ich śmiercią nastąpiło otwarcie spadków. Postępowania sądowe zakończone stwierdzeniem ich nabycia zakończyły się dopiero w sierpniu 2012 r. W związku z tym naczelnik urzędu skarbowego uznał, że ponownie powstał obowiązek podatkowy, i wydał decyzję nakazującą zapłatę podatku od nabytych spadków.

Podatnik uważał jednak, że nie musi płacić podatku, bo obowiązek podatkowy się przedawnił – od otwarcia spadków minęło zdecydowanie ponad pięć lat.

Dyrektor izby skarbowej podtrzymał jednak decyzje naczelnika. Przypomniał, że zasadniczo obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Jeżeli jednak nabycie nie zostało terminowo zgłoszone do opodatkowania, a stwierdzono je orzeczeniem sądu, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się tego orzeczenia (art. 6 ust. 4 zdanie pierwsze). W rozpatrywanej sprawie nie doszło zatem do przedawnienia – stwierdził dyrektor izby.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • vito(2016-12-08 15:51) Zgłoś naruszenie 90

    czy ktoś to zrozumial ??Czy my zyjem,y w normalnym państwie??Twierdze,ze NIE.

    Odpowiedz
  • Inspektor(2016-12-12 07:29) Zgłoś naruszenie 20

    Prawo spadkowe a wierzyciele ,sępy którzy odkupują czyjeś długi aby żerować na trudnej sytuacji rodzin. Postulowalem do Ministerstwa jego zmiane. Po pierwsze ,wierzyciel musiał by uczestniczyć na tych samych zasadach co ustawowoy spadkobierca w postepowaniu stwierdzajacym nabycie spadku a wieć ujawnic na czas przed sądem wierzytelność i prawa z tego wynikłe,po drugie rodzina do II stopnia nabywa spadek na tych samych zasadach co obecnie lecz po jego odrzuceniu przez najblizszych rodzina dalsza nabywa spadek po wyraźnym Ich stwierdzeniu ,że zgadzają się na jego objęcie jak i wierzytelnosci z nim zwiazanej. Brak domniemania uniemozliwiło by wrabianie nie zorientowanych spadkobiercow w dlugi spadkodawcy a finansjera bardziej by patrzyla Komu pożycza kase.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane