Ministerstwo Finansów wymienia swoją kadrę kierowniczą. Od wczoraj nowych dyrektorów mają departamenty: VAT, podatków dochodowych i systemu podatkowego.
To kolejna zmiana w ścisłym kierownictwie resortu po tym jak 30 stycznia br. poinformowano o dymisji wiceministra Wiesława Jasińskiego. Miała być ona złożona z powodów osobistych. Wczorajszy komunikat resortu pojawił się kilka godzin po plotkach o czystce we wszystkich departamentach podatkowych. Nieoficjalnie sugerowano, że mogła mieć ona związek z niezadowalającymi wynikami uszczelniania systemu fiskalnego.
Nowi dyrektorzy departamentów to doświadczeni specjaliści – zapewnia MF. Podkreśla, że są to „ osoby z wieloletnim doświadczeniem w zakresie podatków przedsiębiorstw, którzy znają realia funkcjonowania gospodarki w warunkach zmieniających się przepisów podatkowych”
Nowym szefem Departamentu Systemu Podatkowego został Filip Świtała – prawnik, specjalista w dziedzinie doradztwa podatkowego. Doradzał w firmach wiodących na europejskich rynkach. W Komisji Europejskiej zajmował się kwestiami związanymi z podatkami.
Nowym dyrektorem Departamentu Podatku od Towarów i Usług został Wojciech Śliż. To prawnik, menadżer, doradca podatkowy z firm międzynarodowych i krajowych (m.in. PwC). Jest on także sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Kierownictwo Departamentu Podatków Dochodowych objął Maciej Żukowski – prawnik i doradca podatkowy. Zarządzał i nadzorował działania podatkowe w spółkach Skarbu Państwa, bankach oraz w korporacjach międzynarodowych.
Resort zapewnia, że nadal jego priorytetem będzie uszczelnianie systemu podatkowego, zapobieganie wyłudzeniom i eliminowanie szarej strefy pozostanie jego priorytetem. Obiecuje, że utrzyma też „przyjazne podejście do podatników”.