statystyki

Można odliczyć VAT od zakupu stacji benzynowej

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski02.02.2017, 16:00
VAT

Problem pojawia się, gdy podatnicy rozliczą transakcję jako objętą podatkiem VAT, a fiskus uzna, że należny jest PCC.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wczoraj, że sprzedaż budynków komercyjnych nie jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP).

W ostatnim czasie przybywa sporów o skutki podatkowe takich transakcji; czy mają być one objęte podatkiem od towarów i usług, czy od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli uznać je za sprzedaż składników majątku (a nie całej firmy), to transakcja powinna być objęta VAT. W związku z tym sprzedawca odprowadza do urzędu podatek należny, a nabywca odlicza VAT naliczony.

Jeśli natomiast przyjąć, że transakcja dotyczyła zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP), to nie ma VAT, tylko PCC.

Problem pojawia się, gdy podatnicy rozliczą transakcję jako objętą podatkiem VAT, a fiskus uzna, że należny jest PCC. Urzędy skarbowe żądają wtedy od nabywców oddania podatku naliczonego, który ci wcześniej odliczyli, albo wstrzymują zwroty, o które kupujący się ubiegają. To jednak nie wszystko. Domagają się jeszcze odsetek za cały okres, w którym nabywca dysponował nienależną kwotą. Kupujący musi też zapłacić PCC, również z odsetkami za zwłokę.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane