statystyki

Umorzenie długu nawet w rodzinie jest z PIT

autor: Mariusz Szulc31.01.2017, 07:35; Aktualizacja: 31.01.2017, 09:04
Mężczyzna sądził, że wartość takiej umorzonej wierzytelności można określić jako nieodpłatne świadczenie.

Mężczyzna sądził, że wartość takiej umorzonej wierzytelności można określić jako nieodpłatne świadczenie.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, któremu najbliższy krewny daruje dług, ma z tego tytułu opodatkowany przychód – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadał mężczyzna, który wraz z żoną i matką prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. 31 marca 2016 r. matka wystąpiła ze spółki. Pozostali wspólnicy nie zwrócili jej jednak wniesionego wkładu, w związku z czym stali się jej dłużnikami. Ta postanowiła jednak zwolnić z długu zarówno syna, jak i jego żonę. W zamian nie chciała żadnego wynagrodzenia.

Mężczyzna sądził, że wartość takiej umorzonej wierzytelności można określić jako nieodpłatne świadczenie. Podlegałoby ono wprawdzie podatkowi dochodowemu, ale byłoby od niego zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT. W przepisie tym zostały wymienione właśnie nieodpłatne świadczenia otrzymane od najbliższej rodziny.

Mężczyzna uważał, że bez znaczenia jest to, iż chodzi o przedsiębiorców – wspólników spółki cywilnej. To nie spółka bowiem rozlicza PIT, tylko jej wspólnicy, a to do nich kierowane jest zwolnienie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał jednak inaczej. Wyjaśnił, że matka po wystąpieniu ze spółki ma wierzytelność wobec pozostałych wspólników. Na jej podstawie może żądać spełnienia na swoją rzecz świadczenia o określonej wartości. Potwierdza to m.in. postanowienie Sądu Najwyższego z 16 marca 2005 r., sygn. II CK 700/04.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane