statystyki

Zapłatę gotówką można cofnąć, zrobić przelew i mieć koszty

autor: Agnieszka Pokojska24.01.2017, 07:27; Aktualizacja: 24.01.2017, 08:48
pieniądze

Spółka, która zadała w tej sprawie pytanie, początkowo zaliczyła wydatek do kosztów zgodnie z zasadą memoriałuźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zapłaci gotówką ponad 15 tys. zł, a potem skoryguje swój błąd i ureguluje zobowiązanie przelewem lub w drodze kompensaty, będzie mógł ponownie zwiększyć koszty podatkowe. Potwierdził to dyrektor bydgoskiej izby skarbowej.

Chodzi o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. Zgodnie z nimi, jeżeli jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 15 tys. zł, trzeba za nią zapłacić za pośrednictwem rachunku płatniczego (np. bankowego). Kto tak nie zrobi, nie może zaliczyć zapłaconych kwot do kosztów uzyskania przychodów (ani w PIT, ani w CIT).

Spółka, która zadała w tej sprawie pytanie, początkowo zaliczyła wydatek do kosztów zgodnie z zasadą memoriału. Następnie, już w 2017 r., zapłaciła za niego gotówką, co spowodowało, że musiała wykluczyć wydatek z kosztów podatkowych.

Zastanawiała się, czy jeżeli kontrahent zwróci jej pieniądze, a ona ponownie zapłaci, tyle że już na rachunek bankowy, to będzie mogła zaliczyć ten wydatek ponownie do kosztów podatkowych.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2017-01-24 09:05) Zgłoś naruszenie 35

    Można , zamiast jednej transakcji , zrobić kilka . I zapłacić gotówką - i pominąć bankowego złodzieja .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane