statystyki

Zapłatę gotówką można cofnąć, zrobić przelew i mieć koszty

autor: Agnieszka Pokojska24.01.2017, 07:27; Aktualizacja: 24.01.2017, 08:48
pieniądze

Spółka, która zadała w tej sprawie pytanie, początkowo zaliczyła wydatek do kosztów zgodnie z zasadą memoriałuźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zapłaci gotówką ponad 15 tys. zł, a potem skoryguje swój błąd i ureguluje zobowiązanie przelewem lub w drodze kompensaty, będzie mógł ponownie zwiększyć koszty podatkowe. Potwierdził to dyrektor bydgoskiej izby skarbowej.

Chodzi o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. Zgodnie z nimi, jeżeli jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 15 tys. zł, trzeba za nią zapłacić za pośrednictwem rachunku płatniczego (np. bankowego). Kto tak nie zrobi, nie może zaliczyć zapłaconych kwot do kosztów uzyskania przychodów (ani w PIT, ani w CIT).

Spółka, która zadała w tej sprawie pytanie, początkowo zaliczyła wydatek do kosztów zgodnie z zasadą memoriału. Następnie, już w 2017 r., zapłaciła za niego gotówką, co spowodowało, że musiała wykluczyć wydatek z kosztów podatkowych.

Zastanawiała się, czy jeżeli kontrahent zwróci jej pieniądze, a ona ponownie zapłaci, tyle że już na rachunek bankowy, to będzie mogła zaliczyć ten wydatek ponownie do kosztów podatkowych.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2017-01-24 09:05) Zgłoś naruszenie 34

    Można , zamiast jednej transakcji , zrobić kilka . I zapłacić gotówką - i pominąć bankowego złodzieja .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane