statystyki

Czy płacąc za towar gotówką w 2017 r., także możemy zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych

autor: Łukasz Zalewski01.04.2017, 11:30
pieniądze

Powyższe zasady należy stosować także odpowiednio do amortyzacji lub dokonania płatności po zmianie formy opodatkowania albo po likwidacji działalnościźródło: ShutterStock

Problem: Jesteśmy firmą, która w 2016 r. w dużej mierze posługiwała się gotówką. Zdarzało się, że płaciliśmy w gotówce nawet 50 tys. euro za dostawy towarów i usług. Zaliczaliśmy takie wydatki do kosztów. Płaciliśmy również zaliczki, np. 10 tys. euro w gotówce jako zaliczka, a następnie 40 tys. zł przelewem. Czy w 2017 r. również możemy zaliczać płatności gotówkowe do kosztów uzyskania przychodów?

Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy odpowiedziała DGP

Odpowiedź na pytanie czytelnika zawierają przepis art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., które są związane ze zmianą przepisu art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie ze zmianą tej ostatniej ustawy, od 1 stycznia 2017 r. limit płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami uległ obniżeniu z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Limit dotyczy kwoty transakcji, a nie pojedynczej płatności. Oznacza to, że jeśli płatność jest dokonywana w ratach, to sposób płatności powinien być zależny od wysokości łącznej sumy transakcji. Przy ustalaniu, czy został przekroczony próg 15 000 zł, należy wziąć pod uwagę kwotę brutto. Powyższy limit dotyczy zarówno transakcji krajowych, jak i zagranicznych.

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem przepisów ustaw podatkowych podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatku w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Reasumując, od 1 stycznia 2017 r. firma nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków, za które dokonano płatności gotówką, jeśli ich wartość przekroczy kwotę 15 tys. złotych brutto.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane