statystyki

Zanim wyłączysz z kosztów zakup gotówkowy, sprawdź przepisy przejściowe

autor: Radosław Kowalski05.12.2016, 09:36; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:42

Od stycznia czasami, gdy zapłata będzie w nowym roku, to pozostanie to bez wpływu na koszty uzyskania przychodu. Nawet wtedy, gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł

Od nowego roku podatkowego w obu ustawach o podatkach dochodowych prawodawca zamieści zastrzeżenie, w myśl którego podatnicy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodu kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji, której jednorazowa wartość (bez względu na liczbę zapłat) przekracza równowartość 15 000 zł.

Zaznaczyć przy tym trzeba, że wyłączenie z kosztów ma zastosowanie również do amortyzacji. Co więcej, nawet gdyby podatnik najpierw ujął wydatek w kosztach, a dopiero później dokonał zapłaty, uchybiając oczekiwaniu prawodawcy, będzie musiał wyłączyć koszt w miesiącu, w którym została dokonana płatność z pominięciem rachunku płatniczego.

Skoro więc wyłączeniami objęte będą również amortyzacja i wcześniej rozliczone koszty, to pojawiają się pytania, np. jakie będą skutki fiskalne, czy trzeba będzie skorygować koszty, gdy rozliczyło się wydatek w rachunku podatkowym w 2016 r., ale zapłacono gotówką w 2017 r., no i oczywiście wartość transakcji przekroczyła ustawowy próg 15 000 zł?

A co, jeśli zapłacono gotówką w 2016 r., a koszt będzie rozliczony w 2017 r. – np. koszty bezpośrednie czekające na przychód czy koszty pośrednie rozliczane w czasie? Jak się zachować, jeżeli wartość transakcji przekracza 15 000 zł?

Chcąc na te wątpliwości odpowiedzieć, trzeba zwrócić uwagę na przepisy przejściowe zamieszczone w ustawie nowelizującej ustawy o podatkach dochodowych oraz ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane