statystyki

Zanim wyłączysz z kosztów zakup gotówkowy, sprawdź przepisy przejściowe

autor: Radosław Kowalski05.12.2016, 09:36; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:42

Od stycznia czasami, gdy zapłata będzie w nowym roku, to pozostanie to bez wpływu na koszty uzyskania przychodu. Nawet wtedy, gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł

Od nowego roku podatkowego w obu ustawach o podatkach dochodowych prawodawca zamieści zastrzeżenie, w myśl którego podatnicy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodu kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji, której jednorazowa wartość (bez względu na liczbę zapłat) przekracza równowartość 15 000 zł.

Zaznaczyć przy tym trzeba, że wyłączenie z kosztów ma zastosowanie również do amortyzacji. Co więcej, nawet gdyby podatnik najpierw ujął wydatek w kosztach, a dopiero później dokonał zapłaty, uchybiając oczekiwaniu prawodawcy, będzie musiał wyłączyć koszt w miesiącu, w którym została dokonana płatność z pominięciem rachunku płatniczego.

Skoro więc wyłączeniami objęte będą również amortyzacja i wcześniej rozliczone koszty, to pojawiają się pytania, np. jakie będą skutki fiskalne, czy trzeba będzie skorygować koszty, gdy rozliczyło się wydatek w rachunku podatkowym w 2016 r., ale zapłacono gotówką w 2017 r., no i oczywiście wartość transakcji przekroczyła ustawowy próg 15 000 zł?

A co, jeśli zapłacono gotówką w 2016 r., a koszt będzie rozliczony w 2017 r. – np. koszty bezpośrednie czekające na przychód czy koszty pośrednie rozliczane w czasie? Jak się zachować, jeżeli wartość transakcji przekracza 15 000 zł?

Chcąc na te wątpliwości odpowiedzieć, trzeba zwrócić uwagę na przepisy przejściowe zamieszczone w ustawie nowelizującej ustawy o podatkach dochodowych oraz ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane