statystyki

Organy skarbowe żądają CIT od majątku po likwidacji

autor: Agnieszka Pokojska19.01.2017, 07:23; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:11
Z pytaniem wystąpiła spółka z o.o., która miała zostać zlikwidowana. Po zaspokojeniu wierzycieli jej majątek miał być rozdzielony pomiędzy wspólników.

Z pytaniem wystąpiła spółka z o.o., która miała zostać zlikwidowana. Po zaspokojeniu wierzycieli jej majątek miał być rozdzielony pomiędzy wspólników.źródło: ShutterStock

Mimo korzystnych wyroków WSA fiskus nadal żąda od rozwiązanej już spółki kapitałowej podatku od majątku rozdysponowanego między wspólników. Wskazuje na to najnowsza interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Z pytaniem wystąpiła spółka z o.o., która miała zostać zlikwidowana. Po zaspokojeniu wierzycieli jej majątek miał być rozdzielony pomiędzy wspólników.

Firma była przekonana, że przekazanie jej majątku wspólnikom nie rodzi po jej stronie obowiązku zapłaty CIT. Celem postępowania likwidacyjnego jest bowiem zakończenie działalności spółki i zwrot wniesionych wkładów, a nie generowanie przychodów – argumentowała.

Przekonywała także, że wydanie składników majątku wspólnikom nie jest odpłatnym zbyciem, ponieważ jest to świadczenie jednostronne i nieekwiwalentne. Spółka nie reguluje w ten sposób żadnego ciążącego na niej zobowiązania wobec udziałowców.

Ponadto gdyby nawet miało się okazać, że podatek trzeba zapłacić, to nie byłoby komu, ponieważ zlikwidowanej spółki i tak już by nie było. Sporządzenie sprawozdania likwidacyjnego nie pozwala nawet dłużej prowadzić ksiąg rachunkowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane