statystyki

Skarbówce nie wolno jedynie pozorować ulgi

autor: Jakub Pawłowski16.01.2017, 07:20; Aktualizacja: 16.01.2017, 07:28
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Organy zignorowały sytuację materialną podatników i udzieliły im jedynie iluzorycznej pomocy.źródło: ShutterStock

Rozłożenie zaległości podatkowej na 11 rat po 300 zł i jedną w wysokości 18 tys. zł to tylko iluzoryczna pomoc dla rodziców nieuleczalnie chorego syna, którym zostaje na utrzymanie kilkaset złotych miesięcznie – uznał NSA.

W takiej sytuacji znalazło się małżeństwo, które ubiegało się o ulgę w spłacie zaległości w PIT za 2010 r. Zaległość powstała tylko z tego powodu, że nie złożyli w ciągu 14 dni oświadczenia do urzędu skarbowego o tym, iż spełniają warunki obowiązującej wówczas ulgi meldunkowej (mimo że faktycznie je spełniali). Małżonkowie tłumaczyli, że po prostu o tym nie wiedzieli, a poza tym w 2010 r. gwałtownie pogorszył się stan zdrowia ich syna. Kilka lat wcześniej syn przeszedł poważne operacje, chemioterapię i radioterapię.

Małżonkowie uznali więc, że w pierwszej kolejności muszą ratować jego życie i zdrowie. Dlatego nie rezygnowali z dalszego leczenia, rehabilitacji ani całodobowej opieki. W sumie co miesiąc kosztowało ich to ponad 3100 zł.

Oboje zrezygnowali z zatrudnienia, a jedynym źródłem ich dochodu stały się środki z pomocy społecznej, renta i zasiłek pielęgnacyjny. W sumie niewiele ponad 3180 zł.

Po udokumentowaniu wszystkich wydatków na leczenie złożyli więc wniosek do skarbówki, że są w stanie spłacać miesięcznie po 300 zł zaległości. Nie podali jednak, o ile takich rat wnioskują.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane