statystyki

Skarbówce nie wolno jedynie pozorować ulgi

autor: Jakub Pawłowski16.01.2017, 07:20; Aktualizacja: 16.01.2017, 07:28
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Organy zignorowały sytuację materialną podatników i udzieliły im jedynie iluzorycznej pomocy.źródło: ShutterStock

Rozłożenie zaległości podatkowej na 11 rat po 300 zł i jedną w wysokości 18 tys. zł to tylko iluzoryczna pomoc dla rodziców nieuleczalnie chorego syna, którym zostaje na utrzymanie kilkaset złotych miesięcznie – uznał NSA.

W takiej sytuacji znalazło się małżeństwo, które ubiegało się o ulgę w spłacie zaległości w PIT za 2010 r. Zaległość powstała tylko z tego powodu, że nie złożyli w ciągu 14 dni oświadczenia do urzędu skarbowego o tym, iż spełniają warunki obowiązującej wówczas ulgi meldunkowej (mimo że faktycznie je spełniali). Małżonkowie tłumaczyli, że po prostu o tym nie wiedzieli, a poza tym w 2010 r. gwałtownie pogorszył się stan zdrowia ich syna. Kilka lat wcześniej syn przeszedł poważne operacje, chemioterapię i radioterapię.

Małżonkowie uznali więc, że w pierwszej kolejności muszą ratować jego życie i zdrowie. Dlatego nie rezygnowali z dalszego leczenia, rehabilitacji ani całodobowej opieki. W sumie co miesiąc kosztowało ich to ponad 3100 zł.

Oboje zrezygnowali z zatrudnienia, a jedynym źródłem ich dochodu stały się środki z pomocy społecznej, renta i zasiłek pielęgnacyjny. W sumie niewiele ponad 3180 zł.

Po udokumentowaniu wszystkich wydatków na leczenie złożyli więc wniosek do skarbówki, że są w stanie spłacać miesięcznie po 300 zł zaległości. Nie podali jednak, o ile takich rat wnioskują.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane