statystyki

Umorzenie zaległości podatkowych: Luz decyzyjny pod czujnym okiem sądu

autor: Patrycja Dudek23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:35
Podatki

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że nie zachodzą szczególne i wyjątkowe okoliczności, które uzasadniają umorzenie zaległości.źródło: ShutterStock

Fiskus powinien badać, dlaczego podatnik stara się o umorzenie zaległości, a nie twierdzić, że ulga i tak nie poprawiłaby jego sytuacji finansowej – orzekł NSA.

Chodziło o mężczyznę, który – kierując się zdrowiem swojego 7-letniego syna – sprzedał zagrzybione mieszkanie i zamierzał kupić inne, o wyższym standardzie. Okazało się jednak, że ma zbyt mało pieniędzy. W związku z tym zrezygnował z zakupu. W tej sytuacji urząd skarbowy zażądał od niego zaległego 19-proc. podatku od dochodu ze zbycia mieszkania.

Mężczyzna nie miał pieniędzy na jego uregulowanie. Złożył więc wniosek o umorzenie zaległości. Taką możliwość daje art. 67a par. 1 pkt 3 ordynacji podatkowej. Powoływał się na trudną sytuację osobistą (po rozwodzie został sam z małoletnim synem) i finansową (żyli tylko z jego emerytury, stanowiącej równowartość czynszu i opłat za media). Na dowód przedstawił dokumenty, które potwierdzały, że zalega z zapłatą czynszu i za ogrzewanie oraz ze spłatą pożyczki zaciągniętej dla starszego syna (został już wystawiony nakaz zapłaty).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczecinie odmówił mu jednak umorzenia. Stwierdził, że nie zachodzą szczególne i wyjątkowe okoliczności, które by to uzasadniały.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane