statystyki

Umorzenie zaległości podatkowych: Luz decyzyjny pod czujnym okiem sądu

autor: Patrycja Dudek23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:35
Podatki

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że nie zachodzą szczególne i wyjątkowe okoliczności, które uzasadniają umorzenie zaległości.źródło: ShutterStock

Fiskus powinien badać, dlaczego podatnik stara się o umorzenie zaległości, a nie twierdzić, że ulga i tak nie poprawiłaby jego sytuacji finansowej – orzekł NSA.

Chodziło o mężczyznę, który – kierując się zdrowiem swojego 7-letniego syna – sprzedał zagrzybione mieszkanie i zamierzał kupić inne, o wyższym standardzie. Okazało się jednak, że ma zbyt mało pieniędzy. W związku z tym zrezygnował z zakupu. W tej sytuacji urząd skarbowy zażądał od niego zaległego 19-proc. podatku od dochodu ze zbycia mieszkania.

Mężczyzna nie miał pieniędzy na jego uregulowanie. Złożył więc wniosek o umorzenie zaległości. Taką możliwość daje art. 67a par. 1 pkt 3 ordynacji podatkowej. Powoływał się na trudną sytuację osobistą (po rozwodzie został sam z małoletnim synem) i finansową (żyli tylko z jego emerytury, stanowiącej równowartość czynszu i opłat za media). Na dowód przedstawił dokumenty, które potwierdzały, że zalega z zapłatą czynszu i za ogrzewanie oraz ze spłatą pożyczki zaciągniętej dla starszego syna (został już wystawiony nakaz zapłaty).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczecinie odmówił mu jednak umorzenia. Stwierdził, że nie zachodzą szczególne i wyjątkowe okoliczności, które by to uzasadniały.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane