statystyki

Nie ma podatku od spłaty zaległości wobec fiskusa

autor: Patrycja Dudek15.12.2016, 17:00
podatki, formularz, kalkulator

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła spółki, która zalegała z podatkami wobec Skarbu Państwa i samorządu.źródło: ShutterStock

Kto zamiast pieniędzy przekaże Skarbowi Państwa lub gminie np. nieruchomość, nie musi dopłacać z tego tytułu jeszcze PIT lub CIT – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie ma i nie było podatku dochodowego od przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem uregulowania zaległych podatków.

Teza ta dotyczy zarówno podatników, którzy spłacili w ten sposób swoją zaległość jeszcze przed nowelizacją ustaw o podatkach dochodowych (weszła w życie od 2015 r.), jak i osób, które zrobiły to już po nowelizacji.

Chodzi o możliwość wynikającą z art. 66 ordynacji podatkowej. Pozwala on temu, kto nie ma pieniędzy na spłatę zaległości podatkowej, przenieść własność rzeczy lub praw majątkowych na Skarb Państwa, albo – jeżeli danina jest lokalna – na gminę. Musi się na to zgodzić naczelnik urzędu skarbowego lub celnego. Jeśli tak się stanie, to podatnik zawiera odpowiednią umowę ze starostą (gdy spłacone w ten sposób mają być podatki centralne) lub z wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta (podatki i opłaty lokalne).

Rzecz to nie pieniądz


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane