statystyki

Brak winy podatnika może uzasadniać ulgę

autor: Patrycja Dudek26.01.2017, 07:15; Aktualizacja: 26.01.2017, 09:14
Zdaniem NSA sytuacja mężczyzny jest szczególna i należy raz jeszcze zbadać, czy nie ma tu ważnego interesu podatnika, który przemawiałby za ulgą.

Zdaniem NSA sytuacja mężczyzny jest szczególna i należy raz jeszcze zbadać, czy nie ma tu ważnego interesu podatnika, który przemawiałby za ulgą.źródło: ShutterStock

To, że deweloper nie chce podpisać umowy sprzedaży lokalu, może mieć znaczenie dla rozłożenia na raty podatku od zbycia poprzedniego mieszkania – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który sprzedał mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. Zasadniczo w takiej sytuacji należy zapłacić 19-proc. podatek od dochodu ze sprzedaży, chyba że w ciągu dwóch lat przeznaczy się pieniądze na własny cel mieszkaniowy.

Podatnik zamierzał tak właśnie zrobić, tzn. wydać pieniądze na zakup nowego lokum. Podpisał nawet umowę deweloperską.

Problem polegał na tym, że deweloper nie kwapił się z podpisaniem aktu notarialnego, przenoszącego własność mieszkania. Gdy zatem minęły dwa lata od sprzedaży poprzedniego mieszkania, fiskus upomniał się o podatek i doliczył odsetki za zwłokę.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane