Produkty od rolnika: 2-proc. ryczałt także od wędlin i masła

autor: Katarzyna Jędrzejewska09.01.2017, 07:44; Aktualizacja: 09.01.2017, 08:45
MF przypomniało, że korzystanie z ryczałtu jest warunkowane m.in. limitem przychodów

MF przypomniało, że korzystanie z ryczałtu jest warunkowane m.in. limitem przychodówźródło: ShutterStock

Wreszcie rolnicy mogą sprzedawać nie tylko dżemy i śmietanę własnej produkcji. Przed 2017 r. nie pozwalały im na to ograniczenia weterynaryjne, przez co podatkowa preferencja była w dużej mierze fikcją.

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia br., usunęły absurd, który sprawiał, że z wprowadzonego rok temu 2-proc. ryczałtu mogli korzystać rolnicy sprzedający wytworzone przez siebie dżemy, kompoty czy śmietanę, ale już nie wędliny, masło czy zsiadłe mleko. Ustawa podatkowa nie zwolniła ich bowiem z obowiązku przestrzegania rozporządzenia dotyczącego wymogów weterynaryjnych przy sprzedaży bezpośredniej (Dz.U. poz. 1703). W związku z tym rolnicy mogli zbywać wyłącznie te produkty pochodzenia zwierzęcego, które były wymienione w tym rozporządzeniu. A że nie było w nim wędlin, serów, masła, więc rolnicy nie mogli ich sprzedawać bezpośrednio konsumentom.

Teraz już takiego ograniczenia nie ma, bo ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2015 r. poz. 594 ze zm.) wprowadziła całkiem nowe pojęcie – rolniczego handlu detalicznego. Wcześniej przepisy podatkowe mówiły wyłącznie o „sprzedaży bezpośredniej”, a to zupełnie co innego.

Ile kopytek, a ile kiełbasy


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • znawca tematu(2017-01-09 10:03) Zgłoś naruszenie 150

    Rolniczy handel detaliczny??????Decyzja spóźniona o przynajmniej kilkanaście lat.W tedy przed laty hodowano zwierzęta i uprawiano rośliny tradycyjnie bez GMO, antybiotyków,sterydów i innych regulatorów wzrostu ,wydajności i środków ochrony roślin.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane