statystyki

Po rozwiązaniu umowy obowiązek podatkowy nie powstaje

autor: Łukasz Zalewski22.12.2016, 09:56; Aktualizacja: 22.12.2016, 10:01
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Spór sprowadzał się do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w okresie między rozwiązaniem umowy leasingu a jej wznowieniemźródło: ShutterStock

Spółka leasingowa, która rozwiązała umowę z korzystającym, a po pewnym czasie ją wznowiła, musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT zgodnie z nowym harmonogramem opłat leasingowych – orzekł NSA.

Chodziło o sytuację, w której leasingobiorca spóźnia się z zapłatą miesięcznych rat leasingowych. Gdy trwa to dłużej niż miesiąc, spółka wypowiada umowę (składa oświadczenie o jej rozwiązaniu) i żąda zwrotu przedmiotu leasingu. W rezultacie leasingobiorca ma obowiązek go zwrócić. W praktyce jednak zdarza się, że mimo wypowiedzenia umowy nadal go używa, uiszczając kwoty wskazane w wezwaniu do zapłaty (otrzymanym jeszcze przed rozwiązaniem umowy). Dokonuje też kolejnych wpłat – niewynikających z wezwania do zapłaty – odwołując się do rozwiązanej umowy.

W takiej sytuacji spółka cofa złożone wcześniej oświadczenie woli o przedterminowym rozwiązaniu umowy. Wspólnie z leasingobiorcą postanawiają o kontynuowaniu umowy na warunkach sprzed wypowiedzenia. Określają nowy harmonogram opłat leasingowych, zgodnie z którym pierwszy okres rozliczeniowy obejmuje czas od rozwiązania umowy do jej wznowienia. Natomiast suma dokonanych w tym czasie wpłat przez leasingobiorcę zostaje zaliczona na poczet opłaty za ten okres używania przedmiotu leasingu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane