statystyki

RPO: Rodziny zastępcze też powinny mieć ulgi

autor: Agnieszka Pokojska21.12.2016, 06:33; Aktualizacja: 21.12.2016, 06:36
Ustawodawca uzależnia więc wysokość opodatkowania od więzów rodzinnych łączących podatnika z darczyńcą

Ustawodawca uzależnia więc wysokość opodatkowania od więzów rodzinnych łączących podatnika z darczyńcąźródło: ShutterStock

Rodziny zastępcze powinny korzystać z takich samych ulg i zwolnień, jakie są przewidziane dla spokrewnionych – napisał rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra rozwoju i finansów.

Problem dotyczy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwalnia on z daniny nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Ustawodawca uzależnia więc wysokość opodatkowania od więzów rodzinnych łączących podatnika z darczyńcą. Brak jest natomiast analogicznego zwolnienia dla rodzin zastępczych – zwrócił uwagę rzecznik. Podkreślił, że jest to dla nich krzywdzące i niesprawiedliwe. Rodzice zastępczy podejmują bowiem takie same starania jak rodzice naturalni, by zapewnić dziecku byt, wychowanie i bezpieczeństwo aż do osiągnięcia dorosłości.

Co więcej, często są gotowi wspierać swoich wychowanków również w dorosłym życiu i ułatwić im usamodzielnienie się, przekazując im np. mieszkanie lub jego wyposażenie.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane