statystyki

RPO: Rodziny zastępcze też powinny mieć ulgi

autor: Agnieszka Pokojska21.12.2016, 06:33; Aktualizacja: 21.12.2016, 06:36
Ustawodawca uzależnia więc wysokość opodatkowania od więzów rodzinnych łączących podatnika z darczyńcą

Ustawodawca uzależnia więc wysokość opodatkowania od więzów rodzinnych łączących podatnika z darczyńcąźródło: ShutterStock

Rodziny zastępcze powinny korzystać z takich samych ulg i zwolnień, jakie są przewidziane dla spokrewnionych – napisał rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra rozwoju i finansów.

Problem dotyczy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwalnia on z daniny nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Ustawodawca uzależnia więc wysokość opodatkowania od więzów rodzinnych łączących podatnika z darczyńcą. Brak jest natomiast analogicznego zwolnienia dla rodzin zastępczych – zwrócił uwagę rzecznik. Podkreślił, że jest to dla nich krzywdzące i niesprawiedliwe. Rodzice zastępczy podejmują bowiem takie same starania jak rodzice naturalni, by zapewnić dziecku byt, wychowanie i bezpieczeństwo aż do osiągnięcia dorosłości.

Co więcej, często są gotowi wspierać swoich wychowanków również w dorosłym życiu i ułatwić im usamodzielnienie się, przekazując im np. mieszkanie lub jego wyposażenie.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane