"Uregulowania zawarte w projekcie rozporządzenia zostały już uzgodnione. Minister powinien je podpisać wkrótce" - powiedział

Z projektu rozporządzenia wynika, że od 1 stycznia 2009 roku stawka akcyzy na papierosy zostanie podwyższona o 18,07 proc., a na cięty tytoń do ręcznego sporządzania papierosów o 51,59 proc.

"Analizujemy, jakie będą skutki podwyższenia akcyzy. Trudno jednak przewidzieć czy faktycznie doprowadzi to do wzrostu cen detalicznych na papierosy i kiedy to może nastąpić" - powiedział PAP Hubert Zawadzki, rzecznik prasowy Philip Morris Polska.

Przypomniał, że w styczniu 2006 roku podwyższono akcyzę na papierosy, a mimo to po kilku tygodniach ceny detaliczne spadły. Doszło do tego na skutek dużej konkurencji na rynku.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że stawka akcyzy na alkohol etylowy, z którego wyrabia się wódkę, wzrośnie o 9 proc. "Oznacza to wzrost ceny detalicznej najbardziej popularnych na rynku wódek o mocy 40-proc. sprzedawanych w butelkach o pojemności 0,5 litra o złotówkę" - napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Przedstawiciele branży uważają jednak, że podwyżki cen detalicznych wódek będą większe.

Nowe stawki akcyzy mają zapewnić finansowanie "Rezerwy Solidarności Społecznej"

"Na skutek podwyższenia akcyzy, ceny detaliczne najbardziej popularnych wódek mogą wzrosnąć o 1,5 zł za półlitrową butelkę" - powiedział PAP Leszek Wiwała, prezes zarządu Polskiego Przemysłu Spirytusowego, organizacji zrzeszającej producentów spirytusu i wyrobów spirytusowych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, od 1 stycznia 2009 roku akcyza na wina i napoje fermentowane wzrośnie z początkiem przyszłego roku o 16,5 proc. Ministerstwo Finansów szacuje, że odpowiada to wzrostowi ceny detalicznej butelki tych napojów o pojemności 0,75 litra o 20 groszy.

Z początkiem 2009 roku zwiększy się też akcyza na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2 litrów. Akcyza na te auta wzrośnie z 13,6 proc. do 18,6 proc. podstawy opodatkowania, czyli wartości pojazdu.

Nowe stawki akcyzy mają zapewnić finansowanie "Rezerwy Solidarności Społecznej", która będzie przeznaczona na ochronę grup najbardziej zagrożonych kryzysem.

Od 1 marca 2009 roku, wraz z wejściem w życie nowej ustawy o akcyzie, zwiększy się również akcyza na piwo. Będzie to wzrost o 13,6 proc., co może spowodować zwiększenie ceny detalicznej pół litra piwa o około 7 groszy.