statystyki

Sędzia NSA: Nie ma dwóch linii orzeczniczych w sprawie umorzeń zaległości podatkowych

autor: Patrycja Dudek21.12.2016, 06:33; Aktualizacja: 21.12.2016, 06:52
sąd, temida

Gdybyśmy np. szczegółowo zdefiniowali interes podatnika, to doszlibyśmy do tego, co często robią organy, a co my – sądy – krytykujemy - twierdzi sędziaźródło: ShutterStock

Rola sądu nie ogranicza się wyłącznie do kontroli procedury, a więc do tego, czy organ zebrał dostateczny materiał dowodowy i uzasadnił swoją decyzję - wyjaśnia sędzia Jacek Brolik.

Ostatnio w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zaczęły zapadać wyroki, w których sędziowie kwestionują decyzje organów odmawiające umorzenia zaległości podatkowych. Z drugiej strony są wyroki nieingerujące w uznaniowość organów. Czy możemy mówić o dwóch liniach orzeczniczych?

Tak bym tego nie określił. Jeśli już koniecznie chcemy mówić o rozbieżnościach, to nie mówmy o dwóch liniach orzeczniczych, tylko o różnym rozumieniu roli sądu w kontroli decyzji dotyczących umorzenia zaległości podatkowych. Nie chcę i nie zamierzam komentować poszczególnych wyroków, czy to NSA, czy sądów wojewódzkich. Praktyka pokazuje jednak, że podejście do roli sądu w kontroli decyzji dotyczących umorzenia zaległości podatkowych może być bardzo różne.

Dlaczego zatem nie możemy mówić o rozbieżnych liniach orzeczniczych?

Bo rozbieżne linie orzecznicze to zasadniczo różne wykładnie przepisów prawa. W takiej sytuacji zazwyczaj prezes NSA sam z urzędu występuje do składu poszerzonego, żeby ujednolicić ich wykładnię. W sprawie umorzenia nie mamy czego ujednolicać, bo wykładnia przepisów jest jednolita i jasna. Jaką uchwałę mielibyśmy w tej sprawie wydać? Że sądy administracyjne mają załatwiać takie sprawy rozsądnie, wnikliwie i inteligentnie? Przecież to oczywiste. Przepisy są zrozumiałe.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • StAAbrA(2016-12-21 14:35) Zgłoś naruszenie 12

    To prawda . Nie ma dwóch linii . Jest ich od metra . A niektóre tak durne , że tylko kolportować i kolportować . W wykonaniu NSA również .

    Odpowiedz
  • Addassa(2016-12-21 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tak czy inaczej, gdy organ podatkowy nie udzieli ulgi, a Sąd przekaże do ponownego rozpatrzenia i rozważenia innych wniosków, a organ nadal będzie uważał że nie widzi podstaw do udzielenia tej ulgi, to znowu sprawa wróci do Sądu i Sad ponownie wyda taki sam wyrok. Tak długo, aż organ podatkowy nie wyciągnie innych wniosków i nie udzieli tej ulgi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane