statystyki

Sędzia NSA: Nie ma dwóch linii orzeczniczych w sprawie umorzeń zaległości podatkowych

autor: Patrycja Dudek21.12.2016, 06:33; Aktualizacja: 21.12.2016, 06:52
sąd, temida

Gdybyśmy np. szczegółowo zdefiniowali interes podatnika, to doszlibyśmy do tego, co często robią organy, a co my – sądy – krytykujemy - twierdzi sędziaźródło: ShutterStock

Rola sądu nie ogranicza się wyłącznie do kontroli procedury, a więc do tego, czy organ zebrał dostateczny materiał dowodowy i uzasadnił swoją decyzję - wyjaśnia sędzia Jacek Brolik.

Ostatnio w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zaczęły zapadać wyroki, w których sędziowie kwestionują decyzje organów odmawiające umorzenia zaległości podatkowych. Z drugiej strony są wyroki nieingerujące w uznaniowość organów. Czy możemy mówić o dwóch liniach orzeczniczych?

Tak bym tego nie określił. Jeśli już koniecznie chcemy mówić o rozbieżnościach, to nie mówmy o dwóch liniach orzeczniczych, tylko o różnym rozumieniu roli sądu w kontroli decyzji dotyczących umorzenia zaległości podatkowych. Nie chcę i nie zamierzam komentować poszczególnych wyroków, czy to NSA, czy sądów wojewódzkich. Praktyka pokazuje jednak, że podejście do roli sądu w kontroli decyzji dotyczących umorzenia zaległości podatkowych może być bardzo różne.

Dlaczego zatem nie możemy mówić o rozbieżnych liniach orzeczniczych?

Bo rozbieżne linie orzecznicze to zasadniczo różne wykładnie przepisów prawa. W takiej sytuacji zazwyczaj prezes NSA sam z urzędu występuje do składu poszerzonego, żeby ujednolicić ich wykładnię. W sprawie umorzenia nie mamy czego ujednolicać, bo wykładnia przepisów jest jednolita i jasna. Jaką uchwałę mielibyśmy w tej sprawie wydać? Że sądy administracyjne mają załatwiać takie sprawy rozsądnie, wnikliwie i inteligentnie? Przecież to oczywiste. Przepisy są zrozumiałe.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • StAAbrA(2016-12-21 14:35) Zgłoś naruszenie 12

    To prawda . Nie ma dwóch linii . Jest ich od metra . A niektóre tak durne , że tylko kolportować i kolportować . W wykonaniu NSA również .

    Odpowiedz
  • Addassa(2016-12-21 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tak czy inaczej, gdy organ podatkowy nie udzieli ulgi, a Sąd przekaże do ponownego rozpatrzenia i rozważenia innych wniosków, a organ nadal będzie uważał że nie widzi podstaw do udzielenia tej ulgi, to znowu sprawa wróci do Sądu i Sad ponownie wyda taki sam wyrok. Tak długo, aż organ podatkowy nie wyciągnie innych wniosków i nie udzieli tej ulgi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane