statystyki

Fiskus nie może żądać zbyt wiele za nieskuteczne działania

autor: Jakub Pawłowski28.09.2016, 07:41; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:22
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

To kolejny wyrok będący skutkiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2016 r. (sygn. akt SK 31/14).źródło: ShutterStock

Koszty postępowania egzekucyjnego nie mogą być nadmiernie wysokie w stosunku do nakładu pracy organu – orzekł wczoraj NSA.

To kolejny wyrok będący skutkiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2016 r. (sygn. akt SK 31/14). Trybunał orzekł wtedy, że wysokość opłaty za czynności egzekucyjne musi mieć ustaloną górną granicę. W przeciwnym razie mogłoby dochodzić do sytuacji, że opłata ta jest niewspółmiernie wysoka do czasu i wysiłku pracowników organu egzekucyjnego.

Taki właśnie zarzut podniósł wierzyciel, w imieniu którego naczelnik urzędu skarbowego ściągał zaległości cywilno-administracyjne. Spór toczył się na tle art. 64c par. 1 pkt 4 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który stanowi, że jeżeli egzekucja jest bezskuteczna, a dłużnik nie ma środków, by pokryć koszty postępowania, to musi je spłacić wierzyciel.

Problem polegał na tym, że naczelnik urzędu skarbowego zajął wynagrodzenie za pracę dłużników, ale kwota ta nie wystarczyła do zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Dłużnicy nie mieli innych środków, by uregulować swoje zobowiązania. W związku z tym organ uznał egzekucję za bezskuteczną. Jej kosztami obciążył więc wierzyciela.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane