Wszystkie wkładki laktacyjne z 8-proc. VAT

autor: Patrycja Dudek21.12.2016, 07:00; Aktualizacja: 21.12.2016, 07:02
VAT

Producent uważał, że powinien mieć prawo do stosowania preferencyjnej 8-proc. stawki podatkuźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wczoraj, że fiskus nie może żądać 23-proc. podatku od tego typu środków higienicznych. Nawet wtedy, gdy oprócz waty celulozowej mają samoprzylepny pas.

Sprawa dotyczyła producenta wkładek laktacyjnych, a więc produktu chroniącego bieliznę matki w okresie karmienia piersią. Jego produkt składał się w 100 proc. z celulozy wchłaniającej wyciekający z piersi pokarm. Wkładki miały także przylepiec, który umożliwiał przymocowanie ich do biustonosza, co gwarantowało większy komfort noszenia.

I to stało się przyczyną sporu z fiskusem o stawkę VAT.

Producent uważał, że powinien mieć prawo do stosowania preferencyjnej 8-proc. stawki podatku. Odwoływał się do przepisu, zgodnie z którym: podpaski higieniczne i tampony, wata, pieluszki, wkładki i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt i dorosłych oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe i akcesoria odzieżowe są objęte taką właśnie stawką.

Warunek jest jednak taki, że muszą być wykonane z masy celulozowej papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych. (zobacz: PKWiU poz. 17.22.12.0, poz. 81 załącznik nr 3 do ustawy o VAT oraz rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT). Producent był przekonany, że spełnia warunki preferencji.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bo wg Administracji Skarbowej(2016-12-21 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wkładki bez przylepca lepsze..... a to tak jak gacie bez gumki.... Oj ta nasza Skarbowość nieszczęsna. Przypomina mi się jak to Skarbowość dopadła Bary Mleczne za to że ludzie solili i ********* jajecznicę - bo wg. Skarbowości było to Wykroczenie Podatkowe..... Ech - niewyczerpane źródło sytuacyjne dla Kabareciarzy !!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane