statystyki

Wszystkie wkładki laktacyjne z 8-proc. VAT

autor: Patrycja Dudek21.12.2016, 07:00; Aktualizacja: 21.12.2016, 07:02
VAT

Producent uważał, że powinien mieć prawo do stosowania preferencyjnej 8-proc. stawki podatkuźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wczoraj, że fiskus nie może żądać 23-proc. podatku od tego typu środków higienicznych. Nawet wtedy, gdy oprócz waty celulozowej mają samoprzylepny pas.

Sprawa dotyczyła producenta wkładek laktacyjnych, a więc produktu chroniącego bieliznę matki w okresie karmienia piersią. Jego produkt składał się w 100 proc. z celulozy wchłaniającej wyciekający z piersi pokarm. Wkładki miały także przylepiec, który umożliwiał przymocowanie ich do biustonosza, co gwarantowało większy komfort noszenia.

I to stało się przyczyną sporu z fiskusem o stawkę VAT.

Producent uważał, że powinien mieć prawo do stosowania preferencyjnej 8-proc. stawki podatku. Odwoływał się do przepisu, zgodnie z którym: podpaski higieniczne i tampony, wata, pieluszki, wkładki i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt i dorosłych oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe i akcesoria odzieżowe są objęte taką właśnie stawką.

Warunek jest jednak taki, że muszą być wykonane z masy celulozowej papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych. (zobacz: PKWiU poz. 17.22.12.0, poz. 81 załącznik nr 3 do ustawy o VAT oraz rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT). Producent był przekonany, że spełnia warunki preferencji.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bo wg Administracji Skarbowej(2016-12-21 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wkładki bez przylepca lepsze..... a to tak jak gacie bez gumki.... Oj ta nasza Skarbowość nieszczęsna. Przypomina mi się jak to Skarbowość dopadła Bary Mleczne za to że ludzie solili i ********* jajecznicę - bo wg. Skarbowości było to Wykroczenie Podatkowe..... Ech - niewyczerpane źródło sytuacyjne dla Kabareciarzy !!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane