statystyki

NSA: Branża turystyczna nie musi przewidywać swojego zysku

autor: Mariusz Szulc, Jakub Pawłowski20.12.2016, 07:14; Aktualizacja: 20.12.2016, 12:50
vat

Fiskus uważa bowiem, że biura turystyczne powinny same prognozować marżę i płacić podatek już w momencie otrzymania przedpłaty za wykupioną wycieczkę.źródło: ShutterStock

Biura podróży nie płacą VAT od zaliczek, tylko od marży obliczonej dopiero po wykonaniu usługi – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

To precedensowy wyrok, istotny dla całej branży. Jej przedstawiciele nie kryli ulgi w rozmowach z DGP.

– Cieszymy się, że NSA podzielił nasze argumenty – powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystycznej. Podkreślił jednak, że to dopiero połowa drogi w batalii z fiskusem. Teraz branża czeka na zmianę przepisów. Dziś nie uwzględniają one specyfiki działania touroperatorów i praktycznie zmuszają do ciągłej korekty rozliczeń VAT.

Fiskus uważa bowiem, że biura turystyczne powinny same prognozować marżę i płacić podatek już w momencie otrzymania przedpłaty za wykupioną wycieczkę. Wskazuje na to ostatnia odpowiedź (z 13 grudnia br.) wiceministra Pawła Gruzy na interpelację poselską nr 7760.

Takie podejście fiskusa nastręcza jednak touroperatorom wielu trudności. Często bowiem nie są oni w stanie z góry określić, ile zarobią na konkretnej imprezie turystycznej, a tym samym, od jakiej kwoty powinni odprowadzić podatek. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym zmienność kursów walut i cen benzyny za granicą oraz decyzje samych uczestników wyjazdu, którzy mogą na miejscu korzystać z atrakcji, ale nie muszą.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane