statystyki

Agent turystyczny to nie biuro podróży

autor: Jakub Pawłowski11.12.2016, 13:30
turystyka, turyści, mapa

Sprawa dotyczyła biura turystycznego, które organizowało wycieczki zarówno po Europie, jak i do innych rejonów świata. Biuro korzystało z usług agentów turystycznych. Płaciło im za każdego pozyskanego klienta.źródło: ShutterStock

Agenci turystyczni, którzy szukają i zachęcają klientów do wycieczek, nie świadczą usług turystycznych. Są tylko pośrednikami między kupującymi a organizatorem – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła biura turystycznego, które organizowało wycieczki zarówno po Europie, jak i do innych rejonów świata. Biuro korzystało z usług agentów turystycznych. Płaciło im za każdego pozyskanego klienta.

Spór dotyczył tego, jaką stawką VAT powinny być opodatkowane usługi agentów. Spółka twierdziła, że zasadna jest stawka podstawowa i to zarówno wobec transakcji dokonanych na terytorium UE, jak i poza nim.

Dyrektor izby skarbowej zgodził się z nią tylko częściowo. Potwierdził, że usługi agentów świadczone w imieniu spółki i na jej rzecz na terytorium Unii są opodatkowane według stawki 23 proc. Uznał natomiast, że transakcje poza UE są objęte 0 proc. VAT.

Na potwierdzenie przywołał par. 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2013 r. poz. 1719). W myśl tego przepisu, stawkę 0 proc. stosuje się m.in. do „usług świadczonych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, jeżeli pośredniczą oni w transakcjach dokonywanych poza terytorium Unii Europejskiej”.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane