statystyki

Sprzedaż udziałów w fermie bez zwolnienia z podatku dochodowego

autor: Bożena Nowicka20.12.2016, 07:14; Aktualizacja: 20.12.2016, 08:31
pieniądze

Wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, o ile w związku z sprzedażą grunty nie utraciły charakteru rolnego.źródło: ShutterStock

Spadkobiercy gospodarstwa rolnego muszą zapłacić podatek dochodowy, gdy sprzedają jedynie przysługujące im udziały w gruntach rolnych, a nie całość lub część tego majątku.

Często spadkobiercy gospodarstwa rolnego, którzy nie są zainteresowani jego kontynuowaniem, podejmują decyzję o jego sprzedaży, nie czekając do upływu pięcioletniego okresu od nabycia. Nie ma problemu, gdy decyzję o zbyciu swoich udziałów w gruntach rolnych podejmą jednocześnie wszyscy spadkobiercy, a nabywcą gruntów rolnych jest osoba trzecia niebędąca jednym ze spadkobierców. Taka transakcja może być zwolniona z opodatkowania jako zbycie tzw. całości gospodarstwa rolnego, o ile zbywane grunty nie utracą jednocześnie charakteru rolnego (art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT).

Niestety, w praktyce mamy czasem do czynienia z sytuacją, gdy spadkobiercy sprzedają przysługujące im udziały na rzecz innego spadkobiercy. Taka sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu (19 proc. PIT), jeżeli zostanie dokonana przed upływem pięcioletniego okresu od śmierci spadkodawcy.

Problem tkwi w interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 28. Przepis ten stanowi, że wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, o ile w związku z sprzedażą grunty nie utraciły charakteru rolnego.

Okazuje się, że sprzedaż udziału w nieruchomościach stanowiących gospodarstwo rolne nie jest niestety podatkowo tożsama ze sprzedażą części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane