statystyki

Statystyka pomija faktyczną sytuację podatnika

autor: Jakub Pawłowski17.11.2016, 17:00
urząd skarbowy

Sąd przypomniał, że w świetle art. 67a par. 1 ordynacji organy podatkowe mogą, lecz wcale nie muszą przyznać ulgi w spłacie podatkuźródło: ShutterStock

Fiskus nie może twierdzić, że podatnik jest w stanie spłacić zaległości wobec budżetu, bo zarabia więcej niż wynosi statystyczny dochód w jego branży według wyliczeń GUS – orzekł NSA.

Chodziło o rolnika, który prowadził gospodarstwo o powierzchni ok. 6,5 ha. Niefortunnie, z powodu dzików, utracił wszystkie plony. Co prawda dostał odszkodowanie, ale – jak twierdził – było ono zbyt małe, by rekultywować łąki, nie mówiąc o zrekompensowaniu strat w zbożu.

Dodatkowo rolnik narzekał na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i uszkodzony bark, co potwierdzało zaświadczenie lekarza rodzinnego. Z tego powodu przebywał na chorobowym. Przez siedem miesięcy KRUS wypłacał mu 10 zł zasiłku za każdy dzień niezdolności do pracy. W sumie mężczyzna otrzymał 2100 zł.

Uważał, że w tej sytuacji burmistrz miasta powinien odstąpić od ściągania z niego zaległości podatkowych. Ten jednak zdecydował inaczej. Ocenił, że mężczyzna zarobił w ciągu roku więcej niż statystyczny rolnik. Porównał bowiem jego dochody z danymi GUS i wyliczył, że rolnik o kilkadziesiąt złotych przekroczył kwotę średniego przychodu w sektorze rolnym (1854 zł).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • DDe(2016-11-18 05:45) Zgłoś naruszenie 10

  Ręce opadają po takich orzeczeniach... Idąc tym trybem statystyczny polak wypija n litrów alkoholu _ to co? Ogólnopolski detox bo statystycznie jest źle?

  Odpowiedz
 • skarbona(2016-11-18 11:54) Zgłoś naruszenie 00

  "Statystyka pomija faktyczną sytuację podatnika" No, ale pewnie ta sama statystyka odzwierciedla prawdziwe średnie zarobki w skarbówce ;-)

  Odpowiedz
 • oko(2016-11-18 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  na spacerze z psem mamy statystycznie 3 nogi a jak jest suczka to statystycznie we dwójkę raz przykucamy , a raz przy drzewie by nie zawiało _________ w temacie artykułu - liczby o zarobkach są w okolicy minimum socjalnego lub poniżej , ale ubogi jest łatwym łupem do przemielenia w papierach

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane