statystyki

Statystyka pomija faktyczną sytuację podatnika

autor: Jakub Pawłowski17.11.2016, 17:00
urząd skarbowy

Sąd przypomniał, że w świetle art. 67a par. 1 ordynacji organy podatkowe mogą, lecz wcale nie muszą przyznać ulgi w spłacie podatkuźródło: ShutterStock

Fiskus nie może twierdzić, że podatnik jest w stanie spłacić zaległości wobec budżetu, bo zarabia więcej niż wynosi statystyczny dochód w jego branży według wyliczeń GUS – orzekł NSA.

Chodziło o rolnika, który prowadził gospodarstwo o powierzchni ok. 6,5 ha. Niefortunnie, z powodu dzików, utracił wszystkie plony. Co prawda dostał odszkodowanie, ale – jak twierdził – było ono zbyt małe, by rekultywować łąki, nie mówiąc o zrekompensowaniu strat w zbożu.

Dodatkowo rolnik narzekał na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i uszkodzony bark, co potwierdzało zaświadczenie lekarza rodzinnego. Z tego powodu przebywał na chorobowym. Przez siedem miesięcy KRUS wypłacał mu 10 zł zasiłku za każdy dzień niezdolności do pracy. W sumie mężczyzna otrzymał 2100 zł.

Uważał, że w tej sytuacji burmistrz miasta powinien odstąpić od ściągania z niego zaległości podatkowych. Ten jednak zdecydował inaczej. Ocenił, że mężczyzna zarobił w ciągu roku więcej niż statystyczny rolnik. Porównał bowiem jego dochody z danymi GUS i wyliczył, że rolnik o kilkadziesiąt złotych przekroczył kwotę średniego przychodu w sektorze rolnym (1854 zł).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • DDe(2016-11-18 05:45) Zgłoś naruszenie 10

  Ręce opadają po takich orzeczeniach... Idąc tym trybem statystyczny polak wypija n litrów alkoholu _ to co? Ogólnopolski detox bo statystycznie jest źle?

  Odpowiedz
 • skarbona(2016-11-18 11:54) Zgłoś naruszenie 00

  "Statystyka pomija faktyczną sytuację podatnika" No, ale pewnie ta sama statystyka odzwierciedla prawdziwe średnie zarobki w skarbówce ;-)

  Odpowiedz
 • oko(2016-11-18 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  na spacerze z psem mamy statystycznie 3 nogi a jak jest suczka to statystycznie we dwójkę raz przykucamy , a raz przy drzewie by nie zawiało _________ w temacie artykułu - liczby o zarobkach są w okolicy minimum socjalnego lub poniżej , ale ubogi jest łatwym łupem do przemielenia w papierach

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane