Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazała się poprawiona wersja przepisów tzw. pakietu przewozowego.

Nowy pakiet ma wspomóc działanie m.in. tzw. pakietu paliwowego i ukrócić sytuację, w której po Polsce krążą „towary wrażliwe” , a budżet nie otrzymuje od nich nawet złotówki podatku. W monitoringu pomoże elektroniczny rejestr, do którego spłyną dane ze zgłoszenia przewozu towarów. Takie informacje będą dodatkowo uzupełniane przez „wskazania geolokalizacyjne”. Chodzi o lokalizatory GSM-GPRS, które otrzymać mają kierowcy. Z poprawionego projektu „pakietu przewozowego” wynika, że urządzenia będą dostępne zarówno w punktach dystrybucyjnych, jak i w internecie. Będzie je można kupić lub wypożyczyć. Każdy lokalizator będzie miał indywidualny numer identyfikujący go w systemie (MF porównuje to do urządzeń pokładowych viaBOX wykorzystywanych obecnie w systemie viaTOLL).

Lokalizator powinien zostać uruchomiony albo przed rozpoczęciem przewozu (gdy rozpoczyna się w Polsce), albo przed wjazdem do naszego kraju. Urządzenie nie powinno być wyłączone do zakończenia przewozu albo objęcia towaru procedurą celną. W przypadku jego usterki kierowca powinien zaopatrzyć się w nowy lokalizator w najbliższym punkcie dystrybucji lub zatrzymać się na najbliższym parkingu. Kierowca będzie mógł kontynuować przewóz po naprawie urządzenia albo po dostarczeniu nowego.

Kierowca z niesprawnym albo niewłączonym lokalizatorem może zapłacić nawet 7,5 tys. zł, a przewoźnik, który nie wyposaży go w takie urządzenie 10 tys. zł. Przepisy dotyczące tych urządzeń mają wejść w życie od lipca 2017 r. Pozostałe regulacje pakietu przewozowego wejdą w życie wcześniej. Na pytanie kiedy, MF odpowiada jedynie, że bierze pod uwagę niewielki poślizg czasowy (pierwotnie pakiet miał obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.). Co ciekawe MF liczy na to, że skumulowany efekt wejścia w życie pakietu przewozowego w ciągu 10 lat jego obowiązywania przyniesie budżetowi ponad 54 mld dodatkowych wpływów z VAT.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów w uzgodnieniach międzyresortowych