NSA: Podatnik nie odliczy od przychodu przedawnionych wierzytelności - nawet, gdy tego nie zgłosił

autor: Patrycja Dudek19.12.2016, 20:00
pieniądze

Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że wierzytelności nie mogą być zaliczane do kosztów po upływie terminu wyznaczonego w przepisach.źródło: ShutterStock

Podatnik nie odliczy od przychodu przedawnionych wierzytelności. Także wtedy, gdy dłużnik nie zgłosił zarzutu przedawnienia – orzekł NSA.

To, że przedawnione wierzytelności nie mogą być kosztem uzyskania przychodu, wynika wprost z art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT. Wierzyciele szukają jednak różnych sposobów, by zapobiec takim skutkom.

Jeden z nich (bank) zwrócił uwagę na specyfikę przedawniania się wierzytelności. Zgodnie z kodeksem cywilnym termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego). Jednak na podstawie innego kodeksowego przepisu wierzytelności te mogą być dochodzone do czasu skutecznego podniesienia zarzutu przedawnienia przez dłużnika (art. 117 par. 2 k.c.). Dopóki tak się nie stanie, wierzytelność nie jest przedawniona i może być ujmowana w kosztach uzyskania przychodu – twierdził bank.

Przegrał jednak w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że wierzytelności nie mogą być zaliczane do kosztów po upływie terminu wyznaczonego w przepisach. Sędzia NSA Antoni Hanusz wyjaśnił, że prawo podatkowe nie zwraca uwagi na takie elementy jak zachowanie dłużnika i nie ma w nim takiego zastrzeżenia.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane