statystyki

Przed 2016 r. koszty korygowano za okres, kiedy powstały

autor: Łukasz Zalewski20.12.2016, 16:00
Koszty uzyskania przychodów są funkcjonalnie przyporządkowane do określonego przychodu

Koszty uzyskania przychodów są funkcjonalnie przyporządkowane do określonego przychoduźródło: ShutterStock

Korekta kosztów uzyskania przychodów powinna odnosić się do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto je w księgach rachunkowych w zawyżonej wysokości – uznał NSA.

To stanowisko wpisuje się w jedną z dwóch linii orzeczniczych sądów administracyjnych odnoszących się do okresu sprzed 2016 r.

Zgodnie z drugą linią podatnicy mogli korygować koszty podatkowe na bieżąco. W tym zakresie jednak wyroki dotyczyły niemal wyłącznie korekty odpisów amortyzacyjnych w związku z otrzymaniem dofinansowania do zakupu środka trwałego.

Kres sporom w tym zakresie położyła nowelizacja ustaw o PIT i CIT, która weszła w życie od 2016 r. Dziś, jeżeli korekta kosztu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to podatnik zmniejsza koszty na bieżąco, czyli w tym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane