statystyki

NSA: Podatnik nie odliczy od przychodu przedawnionych wierzytelności - nawet, gdy tego nie zgłosił

autor: Patrycja Dudek19.12.2016, 20:00
pieniądze

Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że wierzytelności nie mogą być zaliczane do kosztów po upływie terminu wyznaczonego w przepisach.źródło: ShutterStock

Podatnik nie odliczy od przychodu przedawnionych wierzytelności. Także wtedy, gdy dłużnik nie zgłosił zarzutu przedawnienia – orzekł NSA.

To, że przedawnione wierzytelności nie mogą być kosztem uzyskania przychodu, wynika wprost z art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT. Wierzyciele szukają jednak różnych sposobów, by zapobiec takim skutkom.

Jeden z nich (bank) zwrócił uwagę na specyfikę przedawniania się wierzytelności. Zgodnie z kodeksem cywilnym termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego). Jednak na podstawie innego kodeksowego przepisu wierzytelności te mogą być dochodzone do czasu skutecznego podniesienia zarzutu przedawnienia przez dłużnika (art. 117 par. 2 k.c.). Dopóki tak się nie stanie, wierzytelność nie jest przedawniona i może być ujmowana w kosztach uzyskania przychodu – twierdził bank.

Przegrał jednak w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że wierzytelności nie mogą być zaliczane do kosztów po upływie terminu wyznaczonego w przepisach. Sędzia NSA Antoni Hanusz wyjaśnił, że prawo podatkowe nie zwraca uwagi na takie elementy jak zachowanie dłużnika i nie ma w nim takiego zastrzeżenia.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane