ROZMOWA

● Z sondażu GP, PBS DGA i Ernst & Young wynika, że ulgi podatkowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród podatników. Co więcej, chcą oni poszerzenia katalogu zwolnień. Z czego może to wynikać?

– Od kilku już lat, gdy to badanie jest prowadzone, nie zmienia się powszechne przekonanie, że ulgi podatkowe są potrzebne. Taką opinię wyraża ponad 90 proc. respondentów. To wskazuje m.in. na to, że nadal ciężar opodatkowania uznawany jest za wysoki. W związku z tym ulgi traktowane są jako możliwość zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

● Podatnicy wskazują na konieczność wprowadzenia ulg, które związane byłyby z ponoszeniem najwyższych nakładów, tj. na leki, edukację, budownictwo.

– Te wyniki mogą świadczyć o tym, że wielu respondentów uważa, że pewne potrzeby – takie jak np. edukacja, opieka medyczna – które powinno zapewniać państwo, nie są zaspokajane przez państwo na odpowiednim poziomie. W związku z tym oczekują oni, aby prywatnie poczynione nakłady wpływały na zmniejszenie opodatkowania.

● A co z ulgą związaną z oszczędzaniem na emeryturę? Aż 50 proc. badanych chce jej wprowadzenia.

– To pokazuje, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wiele osób zaczyna myśleć długoterminowo. Coraz częściej odczuwana jest konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości, bo obecny system emerytalny nie jest wystarczający. W związku z tym każdy, kto aktywnie oszczędza na emeryturę, chciałby móc to uwzględnić w rocznym PIT.