statystyki

Auta demonstracyjne dają pełne prawo do odliczenia VAT

autor: Łukasz Zalewski30.01.2012, 09:45; Aktualizacja: 30.01.2012, 09:47

Spór rozstrzygnięty przez WSA w Poznaniu sprowadzał się do stwierdzenia, czy od samochodów demonstracyjnych oraz wykorzystywanych do jazd służbowych przez pracowników firmy, dilera samochodowego można odliczyć cały VAT od ich nabycia. Sąd orzekł, że tylko w pierwszym przypadku przepisy pozwalają na odliczenie podatku.

Reklama


Reklama


Zdaniem sądu pojazdy te przez samo oferowanie ich do sprzedaży z możliwością jazd próbnych przed zakupem przez klientów nie tracą waloru towarów handlowych do dalszej odprzedaży. Obowiązek ich zarejestrowania przez dilera wiąże się jedynie z koniecznością dopuszczenia tych aut do jazdy po drogach publicznych. Nie zmienia to jednak ich charakteru jako osobowych pojazdów oferowanych do sprzedaży, a nieprzeznaczonych na cele służbowe przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika lub prywatne jego pracowników.

Ponieważ skarżąca wskazała, że przedmiotem jej działalności jest odsprzedaż samochodów, to zdaniem sądu może odliczyć od ich nabycia cały VAT. Sąd nie zgodził się jednak na odliczenie w przypadku samochodów przeznaczanych od razu po ich zakupie do jazd służbowych pracowników. Powodem prawa do odliczenia pełnego VAT nie może być jedynie prowadzenie działalności w zakresie handlu samochodami osobowymi. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok WSA w Poznaniu z 18 stycznia 2012 r., sygn.akt I SA/PO 782/11.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama