Główny ekonomista ZUS: Biznes skorzysta na jednolitym podatku, ale możliwa likwidacja ulg

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki18.10.2016, 08:20; Aktualizacja: 18.10.2016, 08:37
podatki pieniądze

Podatek dochodowy to tylko 20 proc . klina reszta to składki na ubezpieczenia społeczneźródło: ShutterStock

Jednolity podatek ma zmniejszyć szanse na szukanie typów zatrudnienia, od których nie płaci się składek – mówi DGP Paweł Wojciechowski. Sugeruje, że dla uproszczenia systemu dobrze byłoby zrezygnować z ulg.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Walek7003(2016-10-18 09:38) Zgłoś naruszenie 533

    Pan ekonomista z ZUS, czyli spec od wyciągania kasy z kieszeni podatnika. Cała wypowiedź nacechowana jest chorym podejściem, że ulgi podatkowe są szkodliwe bo nie korzystają z tego biedni... Nosz ku..wa mać na tym polega system że wspiera pracujących i zachęca do większej aktywności ekonomicznej obywateli. Biedni mają otrzymać skromny socjal na określony czas i wsparcie w poszukiwaniu pracy i nic więcej. Ulgi podatkowe na dzieci są wg tego Pana niesprawiedliwe...? A życie na koszt pracujących to już jest uczciwe..? P. Ekomomisto, jak nie będę miał możliwość legalnego zarabiania to poszukam innych rozwiązań, a wtedy ZUS z Panem na czele będzie musiał znaleźć środki na emerytury, tylko gdzie..?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ivonn(2016-10-18 12:48) Zgłoś naruszenie 382

    To jest polityka prorodzinna? Zabranie wspólnego rozliczenia małżonków w sytuacji, gdy mają kilkoro dzieci a żona nie pracuje, bo je wychowuje?

    Odpowiedz
  • Greg(2016-10-18 12:57) Zgłoś naruszenie 320

    Pewnie, po co wspólne rozliczenie i po co ulgi na dzieci? Niech sobie Pan zada pytanie, kto zarabia więcej: Pan X z dochodem 50 tys. zł, który ma na utrzymaniu tylko siebie, czy Pan Y z dochodem 100 tys., który ma na utrzymaniu siebie, żonę i trójkę dzieci. Tak, tak, w imię sprawiedliwości społecznej i polityki prorodzinnej zlikwidujcie wspólne rozliczenia, ulgi na dzieci, a temu drugiemu dowalcie dwa razy wyższą stawkę niż pierwszemu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Wyższy Podatek Dla Biednych(2016-10-18 09:13) Zgłoś naruszenie 311

    Dlaczego wyższe podatki ma płacić ktoś kto zarabia jak Europejski biedak.... Od równowartości zaledwie 3 tys Euro czyli pensji robotnika - trzeba będzie więcej płacić Podatku Nie tędy droga.

    Odpowiedz
  • Opodatkować BOGACZY !!!!!!(2016-10-18 12:48) Zgłoś naruszenie 281

    W Polsce BOGACZEM jak widać jest ten co zarabia 5 tys zł !!!! Kolosalne pieniądze.....1 tys Euro czyli jałumużna

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przedsiębiorca(2016-10-18 09:50) Zgłoś naruszenie 241

    Czy głowni ekonomiści to Misiewicze? Wystarczy znajomość matematyki na poziomie szkoły podstawowej, by stwierdzić, że od płaconej składki emerytalnej (obecnie 474,92 zł) przez 45 lat powinna być minimalna emerytura (średni czas jej pobierania 7 lat) w wysokości E= 474,92 * 45 / 7 = 3.053 zł. Zdaniem "Misiewicza": to ledwo starcza na najniższa emeryturę. Gdzie zatem ginie ponad 2/3 moich składek? Przez prawie 20 lat zginęło również prawie 100% składki, rentowej, wypadkowej i chorobowej (ani jednego dnia na zwolnieniu L4). Zdrowotną (unikam publicznej służby zdrowia) odliczam prawie w całości przy podatku PIT.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2016-10-18 13:06) Zgłoś naruszenie 203

    Strzeżcie się podatnicy jednolitego podatku, bo koncepcja jest wymyślona przez nowych misiewiczów, więc raczej nie będzie przemyślana (szykuje się nam likwidacja ulg na dzieci, ulg na krew, ulg rehabilitacyjnych itp., likwidacja wspólnego rozliczania małżonków oraz likwidacja 1% dla organizacji pożytku publicznego). a co najgorsze koncepcja jest popierana i pozytywnie opiniowana przez "byłych tajnych współpracowników SB", którzy teraz siedzą na stołkach dyrektorskich w izbach skarbowych i izbach celnych (patrz np. W-wa).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nhn(2016-10-18 12:34) Zgłoś naruszenie 180

    Kolejny "ekonomiczny myśliciel" ze skompromitowanego ZUS, na usługach PiS.Te wypociny to jawne krótkowzroczne zlodziejstwo.

    Odpowiedz
  • mappi123(2016-10-18 13:18) Zgłoś naruszenie 181

    ja bardzo proszę, żeby nie martwić się o zbytnie skomplikowanie w przypadku wspólnego rozliczania małżonków. Nie zawsze dotyczy to sytuacji dużej dysproporcji w zarobkach. Czasem korzysta się z tego w przypadku, gdy tylko jedno z małżonków pracuje. Odebranie w takim przypadku możliwości wspólnego rozliczania to zwykłe złupienie na dodatkową kasę do budżetu i roztrwonienie jej na dziwaczne pomysły polityków. Takie oblicze polityki prorodzinnej wychodzi z pisu. Z jednej strony walczą o prawa dla dwóch połączonych komórek a z drugiej łupią rodziny, w których z różnych przyczyn tylko jedna osoba osiąga dochody. Jak za trudno panu ekspertowi zrozumieć znaczenie wspólnego rozliczania to niech wróci na przyśpieszone kursy podstawowych działań matematycznych. Dodawanie, odejmowanie, dzielenie przez 2 i obliczenie procentów wystarczy, z to program szkoły podstawowej.

    Odpowiedz
  • Przedsiębiorca (2016-10-18 17:03) Zgłoś naruszenie 170

    Co za obłuda i kłamstwa, Państwo ze 100 zł zarobionych przez przedsiębiorcę chce zabierać 63 złotych. Tak wysokich podatków nie ma nigdzie w Europie. Ludzie obudźcie się póki będzie za późno, przecież taki podatek to sen chorego wariata. Uprzejmie informuję Pana ekonomistę z Zusu, że celem prowadzenie działalności gospodarczej jest zarabianie pieniędzy i budowanie oszczędności, a nie płacenie zbójeckich podatków. Patrząc na to jak działa ZUS w Polsce, to że się jest "głównym ekonomistą" tej instytucji to żaden powód do chwały tylko do wstydu. Szkoda, że PIS, swoimi pomysłami na podatki nie pochwalił się przed wyborami.

    Odpowiedz
  • Oo(2016-10-18 10:30) Zgłoś naruszenie 160

    Pora się pakować :)

    Odpowiedz
  • qwerty(2016-10-18 09:53) Zgłoś naruszenie 142

    PYTAM KOLEJNY RAZ. ILE ZAPŁACI EMERYT ???

    Odpowiedz
  • Andrzej Zet(2016-10-18 11:22) Zgłoś naruszenie 144

    a jak to się ma do zachęcania przedsiębiorców do inwestycji? W mojej opinii Polacy drogo zapłacą za 4 lata destrukcji Polski dokonywanej przez PiS. Z doskoku wcześniej PiS rozwalił polski wywiad, teraz dokańcza sprawę rozwalając armię i gospodarkę. A Polacy słuchają tych bajek Morawieckiego i Kaczyńskiego i czekają spokojnie na koniec? Misiewicze nie zarobią na innych, a zostaną sami Misiewicze

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ul(2016-10-18 09:48) Zgłoś naruszenie 111

    Jakie ulgi? To wszystko jest tak skonstruowane, aby w praktyce jak najmniej osób mogło z ulg skorzystać a widać, że nawet to minimum najlepiej zabrać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziedziczenie emerytury(2016-10-18 11:43) Zgłoś naruszenie 100

    Przy naliczaniu swiadczenia emerytalnego wedlug skladki zdefiniowanej, emerytura powinna byc dziedziczona przynajmniej w 80%. 20% mozna przeznaczyc na solidarnosc z tymi ktorzy zyja powyzej 80/81 lat.

    Odpowiedz
  • Mądra (2016-10-18 12:53) Zgłoś naruszenie 80

    Jeśli osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce mają trochę oleju w głowie to UCIEKAC Z TEGO BAGIENKA, Czechy i inne bardzie przyjazne kraje czekają....

    Odpowiedz
  • W...(2016-10-18 11:16) Zgłoś naruszenie 80

    W Polsce powinny byc dwa systemy podatkowe: jeden dla pracownikow, a drugi dla prawdziwych pracodawcow.

    Odpowiedz
  • drno(2016-10-18 18:24) Zgłoś naruszenie 60

    Zupełne romycie pojec 8tys brutto to bogacz- kretyni.

    Odpowiedz
  • Kwota wolna(2016-10-18 10:21) Zgłoś naruszenie 62

    - Progresje mial zapewnic degresywna kwota wolna od podatku -. Sorry, ale ta propozycja mnie rozbawila. ---- Natomiast druga propozycja, czyli kwota wolna rowna dla wszystkich, a progresje profiluje sie progami i stawlami podatkowymi - podoba mi sie.

    Odpowiedz
  • Jaa(2016-10-18 10:49) Zgłoś naruszenie 614

    Sprawa jest prosta, wyszło szydło z worka i okazało się, że przez lata byliśmy okradani. Teraz zdrajcy ojczyzny, którzy rozkradli nasz majątek powinni zostać osądzeni i skazani.

    Odpowiedz