statystyki

Fikcja w działaniach administracji podatkowej

autor: Marek Bytof27.06.2016, 09:36

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie dobiegła końca ewolucja przepisów o zawieszeniu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ze względu na wszczęcie postępowania w sprawie karnej skarbowej. Dramat w trzech aktach z finałem odłożonym w czasie z przyczyn obiektywnych.

Pierwotnie wszczęcie postępowania w sprawie karnej skarbowej skutkowało zawieszeniem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jeżeli terminy przedawnienia zbliżały się, organy profilaktycznie wszczynały postępowania w sprawach o wykroczenie lub przestępstwo skarbowe i terminy ulegały zawieszeniu. Podatnicy zwykle nie wiedzieli o tym, gdyż przepisy nie przewidywały obowiązku powiadomienia (akt pierwszy).

Po kilku latach ten stan rzeczy został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 17 lipca 2012 r., sygn. akt P 30/11, stwierdził niezgodność przepisów z konstytucją. Wobec tego przepisy zmieniły się i organy zaczęły powiadamiać podatników o wszczętych postępowaniach w sprawach karnych skarbowych. W zmienionym stanie prawnym formalne powiadomienie wystarcza do zawieszenia terminu, chociażby nie podjęto dalszych czynności (akt drugi).


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane